NewsyMasz stare okna, przez które ucieka ciepło? Rząd sfinansuje Ci ich wymianę!

Masz stare okna, przez które ucieka ciepło? Rząd sfinansuje Ci ich wymianę!

Wymiana starych okien. Fot. Freepik
Wymiana starych okien. Fot. Freepik
Manuel
03.03.2023 19:29

Jeśli w domu lub mieszkaniu przydałaby Ci się wymiana starych okien, to teraz masz możliwość skorzystania z rządowej dotacji, która Ci to w dużej mierze sfinansuje. W tym artykule podpowiemy Ci, co dokładnie musisz w tej sprawie zrobić i ile pieniędzy możesz dostać od państwa. To dość spora suma!

O co chodzi z dopłatami do wymiany okien?

Być może zastanawiasz się, dlaczego miałbyś akurat teraz wymieniać okna w swoim domu lub mieszkaniu. Odpowiadamy w skrócie: jest to przypuszczalnie najkorzystniejszy moment, który być może się już nie powtórzy. Istnieje bowiem państwowy program, który zakłada spore dofinansowanie w przypadku termomodernizacji nieruchomości, której jesteś właścicielem. Chodzi dokładnie o program Czyste Powietrze 3.0. Obowiązuje on już, co prawda, od 2018 r., ale w zeszłym roku został poważnie zmodyfikowany.

Obraz

W ramach tej inicjatywy już od stycznia tego roku można dostać znacznie więcej pieniędzy i w znacznie szerszym zakresie. Dofinansowywana jest m.in. wymiana okien (co przedtem było zupełnie niemożliwe). Jest dość jasne, dlaczego rząd zdecydował się "sypnąć" jeszcze więcej pieniędzy na ten program. Ma na celu wynagrodzić Polakom szalejące ceny energii i sprawić, aby gospodarstwa domowe zużywały mniej prądu, gazu, czy węgla do ogrzewania. Na ten moment nie wiadomo, czy to udogodnienie będzie kontynuowane za rok w tak samo szerokich ramach. Warto więc z niego skorzystać teraz - gdy dopłaty są bardzo wysokie.

wymiana starych okien, fot. freepik
wymiana starych okien, fot. freepik

Wymiana starych okien - ile można na to dostać?

Program Czyste Powietrze 3.0 nie mówi dokładnie, ile pieniędzy możesz dostać na same okna. Określa on jednak maksymalne sumy, jakie mogą Ci zostać przyznane na termomodernizację nieruchomości - a są naprawdę spore! Można otrzymać wsparcie w wysokości do 66 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, aż do 99 000 zł dla podwyższonego, a nawet do 135 000 zł dla najwyższego. W przeliczeniu na poniesione koszty można zyskać od 40% do nawet 100% finansowania. Wszystko zależy od tego, co będziesz wymieniać w ramach termomodernizacji. Od 3 stycznia 2023 r. mogą to być również np. tylko wspomniane okna, ale także piec, pompa ciepła, czy ocieplenie ścian.

Workman in overalls installing or adjusting plastic windows in the living room at home
Workman in overalls installing or adjusting plastic windows in the living room at home

W każdym przypadku, jeśli będziesz chciał otrzymać dotację, to będziesz musiał wpierw wykonać tzw. audyt energetyczny (dostaniesz na niego środki). W szczegółach tego, co w oparciu o ten program można, a czego nie można zmodernizować w przypadku Twojej nieruchomości, powinni się bardzo dobrze orientować fachowcy budowlani. Od 2018 r. mają oni sporo związanych z tym zamówień, a te teraz jeszcze się zwiększą. Najlepiej więc skonsultować to z nimi.

Jeśli sam chciałbyś najpierw dowiedzieć się jeszcze więcej na temat programu, to wszystkie szczegóły znajdziesz na rządowej stronie, która jest temu poświęcona.

Obraz

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób ten test szczelności. Może mieć duży wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także