PoradyWymieszaj cukier z mydłem, a pozbędziesz się przypaleń z garnków i patelni

Wymieszaj cukier z mydłem, a pozbędziesz się przypaleń z garnków i patelni

Wymieszaj cukier w mydłem, fot. simple & fast/YouTube
Wymieszaj cukier w mydłem, fot. simple & fast/YouTube
Manuel

07.05.2023 11:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Przypalone garnki i patelnie nie wyglądają zbyt estetycznie i też dużo gorzej się w nich lub na nich gotuje i smaży jedzenie. Są jednak na to skuteczne domowe sposoby. Wymieszaj cukier z mydłem, a już nigdy nie będziesz musiał irytować się przypaleniami.

Nikt nie jest perfekcyjnym kucharzem, więc jest zupełnie normalne, ze czasem każdemu zdarzy się coś przypalić. Jeśli jednak takiego przypalenia nie usuniesz od razu, to potem często bywa kłopotliwe w doczyszczeniu. Użycie w tym celu płynu do mycia naczyń kompletnie się nie sprawdza. Na szczęście jest na to dużo lepszy środek.

Jak zapobiec przypaleniu garnka?

Jeżeli zdarza ci się kuchenne naczynia przypalać nader często, to częściowym rozwiązaniem będzie na pewno kupienie garnków o podwójnych dnach. Wbrew temu co sądzą niektórzy, takie naczynia zaskakująco szybko się nagrzewają, dobrze rozprowadzają ciepło i długo je utrzymują. Zdaniem wielu doświadczonych kucharzy dzięki nim gotowanie jest raczej przyjemniejsze niż niewygodne. Ich cena z reguły nie jest aż tak wysoka w porównaniu ze standardowymi naczyniami. Jeśli zaś chodzi o gotowanie mleka (zdecydowanie najczęstsze źródło przypaleń, z którym nic się nie może równać), to warto zainwestować w specjalne naczynia do jego gotowania. Obecnie jest już ich naprawdę wiele na rynku, więc nie powinieneś mieć problemu z wyborem.

Przypalony garnek. Fot. Gettyimages
Przypalony garnek. Fot. Gettyimages

Wymieszaj cukier z mydłem, a pozbędziesz się przypaleń

Załóżmy jednak, że już niestety przypaliłeś garnek albo patelnię. Łatwiej od wielu innych środków usunie owo zabrudzenie mieszanka składająca się ze zwykłego mydła w kostce, cukru i odrobiny wody. Zacznij od starcia kostki mydła na tarce (lub od posiekania jej na bardzo drobne kawałeczki). Następnie wrzuć je do w miarę głębokiego pojemnika średniej wielkości. Teraz dodaj do środka dwie łyżki stołowe cukru (najlepiej pełne, ale nie "kopiate"). Do tego dolej jeszcze pół szklanki wody. Całość dokładnie wymieszaj — tak, aby mydło się rozpuściło. Weź gąbkę, zamocz ją w przygotowanym roztworze i weź się za szorowanie. Zaskoczy cię to, z jaką łatwością usuniesz nawet stare przypalenia (choć oczywiście będziesz musiał w to włożyć trochę wysiłku).

Wymieszaj cukier w mydłem, fot. simple & fast/youtube
Wymieszaj cukier w mydłem, fot. simple & fast/youtube

Wymieszaj dwa składniki i namocz firanki. Trik na wybielanie bez wybielacza!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także