PoradyWymieszaj i nanieś na kran. Stary kamień i osad znikną w kilka minut

Wymieszaj i nanieś na kran. Stary kamień i osad znikną w kilka minut

sposób na kamień na kranie fot. getty images
sposób na kamień na kranie fot. getty images
Manuel
07.07.2023 14:32

Brzydki osad, pojawiający się na różnych urządzeniach w łazience i kuchni, to problem, z którym zmaga się wiele polskich domów. Zwłaszcza w centralnej części kraju, gdzie woda często jest bardzo twarda. Pokażemy ci  domowy sposób na kamień na kranie, który pozwala skutecznie pozbyć się problemu.

Kamień sam w sobie nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia. Wygląda nieestetycznie i często blokuje przepływ wody. A poza tym jest objawem twardej wody. To przez nią być może borykasz się z problemami z przesuszoną skórą, a twoje włosy są słabe i wypadają. Pokażemy ci prosty sposób na to, jak pozbyć się kamienia z kranu i innych, podobnych mu elementów.

Domowy sposób na kamień na kranie

Do usunięcia kamienia z kranu będziesz potrzebował jedynie odrobiny octu i dowolnego proszku do prania. Niektórzy uważają, że najlepiej jest zastosować po prostu sam ocet, ale proszek do prania znacznie wzmacnia jego działanie w przypadku walki z kamieniem. Z wymienionych składników przygotujesz skuteczną pastę odkamieniającą. Wymieszaj proszek z octem w proporcji 1:2, a następnie za pomocą dowolnej ścierki lub gąbki (to drugie sprawdzi się lepiej) nałóż ją na zakamieniały kran i go wyczyść. Brzydki, żółtawy osad powinien zejść bardzo szybko pod wpływem tej mieszanki nawet wtedy, gdy jest go sporo i gdy jest już stary. Po wyczyszczeniu przygotowaną pastą pozostaje ci jedynie przepłukać kran i przetrzeć go nawilżoną szmatką.

sposób na kamień na kranie, fot. getty images
sposób na kamień na kranie, fot. getty images

Czy da się coś zrobić z twardą wodą?

W praktyce bardzo trudno jest jej przeciwdziałać. Teoretycznie wystarczy ją zagotować w dowolnym naczyniu, a białawo-żółty osad z kamienia opadnie na dno naczynia. Trudno tę metodę wykorzystać, gdy chcesz np. wziąć prysznic czy umyć dłonie, albo jedzenie. Możesz jednak zainwestować w różne specjalistyczne filtry. Są one nazywane zazwyczaj centralnymi zmiękczaczami wody. Koszt ich zakupu i montażu zwykle mieści się w granicach 600-900 zł.

sposób na kamień na kranie, fot. getty images
sposób na kamień na kranie, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także