PoradyWymieszaj i pryskaj róże już wiosną. Chroni przed mączniakiem i mszycami

Wymieszaj i pryskaj róże już wiosną. Chroni przed mączniakiem i mszycami

jak chronić róże przed chorobami fot. getty images
jak chronić róże przed chorobami fot. getty images
Manuel

30.04.2023 14:59

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Róże to piękne kwiaty, które królują w niejednym ogrodzie. Niestety mają także swój "słaby punkt" - bardzo łatwo zapadają na różne choroby, a także stają się ofiarami szkodników. Jak chronić róże przed chorobami? Warto zabezpieczyć je odpowiednim opryskiem.

Opryski na róże stosuje się przede wszystkim dla pobudzenia ich wzrostu. Są i opryski ochronne, dzięki którym kwiaty i krzaki róż dużo lepiej radzą sobie z chorobami. Pokażemy ci, jak przygotować jeden z najbardziej uniwersalnych oprysków, który zabezpieczy je przed większością chorób, jakie mogą im się przydarzyć.

Jakie choroby najczęściej atakują róże?

Róże mogą zmagać się z całą gamą różnych chorób, jednak w rzeczywistości lista tych, które atakują je w większości przypadków, jest bardzo krótka. Oto one:

  • czarna plamistość liści róż;
  • mączniak prawdziwy i mączniak rzekomy;
  • szara pleśń;
  • rdza róży.

Poza wspomnianymi chorobami ogrodnicy zazwyczaj muszą walczyć ze szkodnikami takimi jak:

  • przędziorki;
  • zwójki różane;
  • mszyce.

Każda ze wspomnianych powyżej chorób objawia się nieco inaczej. Zazwyczaj będziesz w stanie najszybciej zauważyć, że coś jest nie tak po liściach. Jeśli pojawiają się na nich jakieś plamki lub naloty, to znaczy to, że twoje rośliny prawdopodobnie walczą z mniej lub bardziej poważną chorobą.

jak chronić róże przed chorobami, fot. getty images
jak chronić róże przed chorobami, fot. getty images

Jak chronić róże przed chorobami?

Do przygotowania mieszanki, która zabezpieczy róże przed chorobami, będziesz potrzebował kwas salicylowy, wodę amoniakalną, zwykłą wodę i płyn do mycia naczyń lub mydło w płynie. Kwas salicylowy 2% można dostać w drogeriach jako serum do twarzy, a wodę amoniakalną - w sklepach z artykułami chemicznymi.

Zacznij od nalania do dowolnego naczynia 10 litrów wody. Następnie dodaj do niego 50 ml dwuprocentowego kwasu salicylowego i dwie łyżki 10 procentowej wody amoniakalnej. Na koniec do mieszanki dodaj jeszcze łyżkę płynu do mycia naczyń lub mydła w płynie. Całość dokładnie przemieszaj i przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Teraz wystarczy preparat nanieść na róże w ogrodzie. Płyn do naczyń, czy mydło sprawi, że mikstura nie będzie spływać z liści, tylko na nich osiądzie. Przez to będzie dłużej działać. Warto taki oprysk powtarzać co jakiś czas. Najlepiej jest je przeprowadzać wcześnie rano lub chwilę po zachodzie słońca.

jak chronić róże przed chorobami, fot. getty images
jak chronić róże przed chorobami, fot. getty images

Jak zrobić nawóz ze skórki banana? Jest naturalny, tani i świetnie odżywia rośliny doniczkowe

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także