PoradyWymieszaj z płynem do mycia naczyń i przetrzyj grill. Będzie jak nowy!

Wymieszaj z płynem do mycia naczyń i przetrzyj grill. Będzie jak nowy!

jak wyczyścić ruszt z grilla fot. freepik
jak wyczyścić ruszt z grilla fot. freepik
Manuel

23.05.2023 15:42

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Być może tak jak duża część Polaków kolejny weekend spędzisz w swoim ogródku przy grillu. Jeśli chcesz, aby jedzenie z niego było smaczne i przede wszystkim zdrowe, to musisz zadbać o jego ruszt. Dlatego pokażemy ci najlepsze domowe sposoby na to, jak wyczyścić ruszt z grilla.

Ruszt jest rzeczą, która najbardziej się paskudzi podczas grillowania. Z zaschniętych resztek jedzenia i tłuszczu wydzielają się różne szkodliwe substancje, które przenikają do pieczonego mięcha czy warzyw. Dlatego tak ważne jest wyczyszczenie go przed każdym grillowaniem. Najlepiej to zrobić możliwie najbardziej naturalnymi, bezpiecznymi dla jedzenia sposobami. I takie ci właśnie pokażemy.

Jak wyczyścić ruszt z grilla domowymi sposobami?

Oto skuteczne i zarazem możliwie bezpieczne dla zdrowia sposoby na czyszczenie rusztu:

Ocet w połączeniu z płynem do mycia naczyń

Przygotuj roztwór składający się z octu, ciepłej lub gorącej wody i odrobiny płynu do mycia naczyń. Następnie za pomocą szczotki lub szorstkiej gąbki i wspomnianej mieszanki weź się za umycie całego rusztu i komory na węgiel/brykiet. Jest to jedna z najskuteczniejszych opcji, jej wadą jest niestety zapach, jaki pozostawia. Jeśli zrobisz to odpowiednio wcześniej, to ocet zdąży się ulotnić.

jak wyczyścić ruszt z grilla, fot. getty images
jak wyczyścić ruszt z grilla, fot. getty images

Cebula i sok z cytryny

To zaskakująco dobry środek. Oczywiście będziesz miał z nim odczuwalnie więcej roboty niż na przykład przy poprzednim sposobie czyszczenia, ale jest najbezpieczniejszy dla zdrowia. Ewentualny zapach, który pozostawi cebula, dobrze też komponuje się z mięchem i wieloma warzywami. Gdy grill jest jeszcze ciepły, przekrój na pół dużą cebulę i nadziej ją na widelec. Następnie skrop dodatkowo ruszt odrobiną soku z cytryny i zacznij za pomocą połówki cebuli wycierać ruszt z resztek.

Soda oczyszczona

To uniwersalny i bezpieczny dla człowieka środek czyszczący (w porównaniu z typowymi środkami ze sklepu). Nie mogło więc go zabraknąć w tym zestawieniu. Wymieszaj sodę oczyszczona z niewielką ilością wody - tak aby powstała gęsta pasta. Następnie za pomocą szczotki lub szorstkiej gąbki zabierz się za czyszczenie całego rusztu i pojemnika na węgiel/brykiet.

jak wyczyścić ruszt z grilla, fot. getty images
jak wyczyścić ruszt z grilla, fot. getty images

Folia aluminiowa

Niektórzy zamiast używać jakiegokolwiek środka czyszczącego zgniatają po prostu w niewielką kulkę folię aluminiową. A następnie za jego pomocą czyszczą lekko ciepły jeszcze ruszt. Nie jest to zbyt skuteczny sposób, ale lepsze to niż nic.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także