PoradyLajfhakiWymieszaj z wodą i nanieś na fugi. Pleśń i kamień znikną bez szorowania

Wymieszaj z wodą i nanieś na fugi. Pleśń i kamień znikną bez szorowania

czyszczenie fug domowe sposoby fot. getty images
czyszczenie fug domowe sposoby fot. getty images
25.04.2023 16:10

Fugi w naszych domach to bardzo wymagające przestrzenie sprawiające wiele kłopotów. Często sprzątając łazienkę lub kuchnię zapominamy o nich, nie dbając o regularność. Warto byś poznał domowe sposoby na czyszczenie fug, które przywrócą im dawną świeżość.

Największą popularnością cieszą się przeznaczone do tego zadania preparaty, które często są drogie i mało skuteczne. Warto wiedzieć, że nie nadają się one do niektórych tworzyw, z których wykonane są zarówno fugi, jak i płytki np. terakota. Dlatego z pomocą przychodzą nam domowe, tanie i skuteczne środki czyszczące.

Czym czyścić fugi?

Przed przystąpieniem do mycia, zwróć uwagę na narzędzia, którymi wykonujesz czyszczenie. Ogromną popularnością cieszy się metoda oczyszczania parowego, która nie tylko pozbywa się brudu, ale i zgromadzonych we fudze zarazków. Jednak nie musisz mieć do tego specjalnego urządzenia. Wystarczy, że w czyszczonym pomieszczeniu odkręcisz kurki z gorącą wodą na kilka minut, po czym przystąpisz do mycia fug. Wytwarzana para zadziała na zasadzie oczyszczania parowego i podniesie wilgoć w pomieszczeniu, przez co pozwoli nam na łatwiejsze i szybsze czyszczenie.

Vita Dor/freepik
Vita Dor/freepik

Poznaj domowe sposoby na czyszczenie fug

Do skutecznego wyczyszczenia fug najlepiej sprawdzi się ocet. Znajdziemy go w każdej kuchni i sklepie, jest niedrogi oraz skuteczny w działaniu. Najważniejszą cechą octu jest jego bezpieczny skład, który nie wpłynie na m.in. odbarwienie płytek, a pozbędzie się z nich kamienia i pleśni. Wystarczy wymieszać w niewielkiej proporcji ocet z wodą i zaaplikować go na powierzchnię czyszczonej fugi. Następnie musisz odczekać kilka minut, aby ocenić działanie mieszanki oraz ewentualne powtórzyć tę czynność. Inną, ale równie skuteczną metodą jest roztwór z płynu do naczyń i soli emskiej. Na początku musisz poczekać aż sól, rozpuści się w wodzie, a następnie dodaj kilka kropel płynu do naczyń oraz pamiętaj, że proporcje zależne są od ilości zabrudzeń na fudze.

Super Tasty Recipes
Super Tasty Recipes

Jeszcze jedna domowa i szybka metoda czyszczenia fug

Ostatnią metodą mycia fug jest mieszanka kwasku cytrynowego z ciepłą wodą. Wystarczy, że zmieszasz je ze sobą w proporcji 2:2 i nałożysz na czyszczone miejsce. Tym rozwiązaniem pozbędziesz się też wapiennych osadów.

13 SPRYTNYCH zastosowań WD-40, o których WIĘKSZOŚĆ LUDZI NIE MA POJĘCIA

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także