PoradyWymieszaj z wodą i spryskaj rośliny. Mszyce znikną na Twoich oczach!

Wymieszaj z wodą i spryskaj rośliny. Mszyce znikną na Twoich oczach!

oprysk na mszyce fot. getty images
oprysk na mszyce fot. getty images
Manuel

23.05.2023 10:49, aktual.: 23.05.2023 11:10

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mszyce to zdecydowanie jedne z najczęściej występujących szkodników atakujących kwiaty i warzywa w ogrodzie. Walka z nimi często jest uciążliwa. Dzisiaj pokażemy ci bardzo skuteczny, domowy oprysk na mszyce, który zrobisz za niewielkie pieniądze.

Jednym z naturalnych produktów, na którego bazie możesz przygotować skuteczny oprysk na wiele szkodników, jest ocet. Trzeba go jedynie odpowiednio wymieszać z wodą (można też dodać odrobinę szarego mydła). Dzięki niemu uwolnisz rośliny w swoim ogrodzie od wielu trudnych zmagań, które mogą podniszczyć ich zdrowie.

Oprysk na mszyce na bazie octu

Na początku będziesz potrzebował jakiś duży pojemnik. Wlej do niego jeden litr octu (najlepiej białego, ale każdy inny też się nada), a następnie dolej 10 litrów wody. Możesz opcjonalnie jeszcze dodać kawałek szarego mydła - pokrój je wstępnie na kilka pasków, aby łatwiej się rozpuściło. Przemieszaj dokładnie wszystkie składniki ze sobą. Następnie otrzymany roztwór przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Teraz wystarczy spryskać nim zaatakowane przez mszyce rośliny.

oprysk na mszyce fot. getty images
oprysk na mszyce fot. getty images

Skuteczny oprysk to dokładny oprysk

Oprysk staraj się przeprowadzać dokładnie liść po liściu i pamiętaj koniecznie o tym, że należy je spryskać nie tylko od góry, ale także od dołu! Wiele osób niestety o tym nie wie, przez co mszyce mają jak się uratować. W rezultacie oprysk często nie jest tak skuteczny, jak mógłby być. Oprysk należy powtarzać raz na dzień przez dłuższy czas - aż do ustąpienia problemu z mszycami. Nie jest on niestety całkowicie neutralny dla roślin w ogrodzie, ale szkodzi im w bardzo niewielkim stopniu. Musisz jedynie uważać na to, by cię nie pokusiło zastosowanie nierozcieńczonego octu. Jego użycie co prawda będzie zabójcze dla mszyc, ale będzie też równie zabójcze dla twoich roślinek. Takie stężenie octu je po prostu spali i doprowadzi do ich obumarcia. Warto na końcu wspomnieć, że oprysk na bazie octu jest skuteczny nie tylko na mszyce, ale także na przędziorki i wiele innych szkodników.

Oprysk na mszyce na bazie octu, fot. getty images
Oprysk na mszyce na bazie octu, fot. getty images
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także