PoradyWypełniam tym garnek i wstawiam do piekarnika. Brud sam odkleja się ze ścianek oraz rusztu

Wypełniam tym garnek i wstawiam do piekarnika. Brud sam odkleja się ze ścianek oraz rusztu

Włóż garnek do piekarnika i przekonaj się jak szybko znika tłuszcz z jego ścianek. Czasami warto sięgnąć po niestandardowe sposoby czyszczenia, aby osiągnąć zamierzony efekt.

Wypełniam tym garnek i wstawiam do piekarnika. Brud sam odkleja się ze ścianek oraz rusztu

Każdy wie, że czyszczenie piekarnika to prawdziwa zmora. Przypalone resztki jedzenia, zaschnięty tłuszcz oraz brud są wyjątkowo trudne do usunięcia. Jednak dzięki domowym trikom szybko przywrócisz piekarnikowi jego pierwotny blask. Zobacz jak to zrobić.

Patent z garnkiem

Najpierw do garnka (upewnij się, że jest odporny na wysokie temperatury) wlej szklankę gorącej wody. Później dodaj do niej pół szklanki octu oraz skórkę lub sok z cytryny (opcjonalnie). Cytryna zamaskuje nieprzyjemny zapach octu, a także pochłonie wszelką brzydką woń. Garnek wstaw do piekarnika (na środkową kratkę). Ustaw temperaturę na 250 stopni Celsjusza. Po 30 minutach wyłącz piekarnik i pozostaw do ostygnięcia. Szybko zauważysz, że para wodna wykonała słuszną pracę. Dzięki niej wszystkie, przyklejone do ścianek, resztki żywności zmiękły. Po ostygnięciu będziesz mógł bez trudu wymyć piekarnik wilgotną ściereczką. Bez szorowania.

Garnek do piekarnika, fot. Freepik
Garnek do piekarnika, fot. Freepik

Jakie garnki można włożyć do piekarnika?

Pamiętaj, że nie wszystkie garnki są odporne na wysokie temperatury i przetrwają wizytę w piekarniku. Absolutnie nie zapiekaj garnków wykonanych z plastiku, szkła, a także porcelany.

Do piekarnika możesz włożyć garnki:

  • żeliwne,
  • metalowe (zwykle wykonane są z aluminium),
  • zrobione ze stali nierdzewnej,
  • ceramiczne.
Garnek do piekarnika, fot. Freepik
Garnek do piekarnika, fot. Freepik

Piekarnik z funkcją samoczyszczenia

Oczywiście nowsze piekarnika wyposażone są w funkcję samoczyszczenia. Pyrolityczne czyszczenie jest faktycznie bardzo skuteczne. Cały proces polega na nagrzaniu piekarnika do 500ºC. Wówczas wszystkie zanieczyszczenia (zebrane na ściankach i w trudno dostępnych miejscach) po prostu zamieniają się w popiół. Dodatkowo wysoka temperatura zabija bakterie i likwiduje nieprzyjemny zapach. Jednak pyroliza trwa ok. 2-3 godzin (więc może zużywać sporo prądu) i konieczne jest rozgrzanie piekarnika do temperatury ponad 2 razy wyższej, niż podczas zwykłego pieczenia. Co więcej zaleca się, aby wykonywać ją raz na 1-2 miesiące.

Jak dokładnie wyczyścić pralkę i pozbyć się nieprzyjemnego zapachu?