PoradyWyrzucasz do śmieci, a możesz je zastosować jako nawóz do anturium

Wyrzucasz do śmieci, a możesz je zastosować jako nawóz do anturium

Torebki herbaty, nawet zużyte posiadają wiele składników odżywczych cennych dla roślin. Świetnie sprawdzają się m.in. jako nawóz do anturium, które dzięki nim stanie się silniejsze, zdrowsze i będzie szybciej się rozwijać. Pokażemy ci, jak użyć ich jako odżywki.

nawóz do anturium fot. getty images / genialne.pl
nawóz do anturium fot. getty images / genialne.pl
Manuel

05.07.2023 22:13

Anturium jest pięknym kwiatem. Jednak nie należy do najprostszych w uprawie. Jeśli nie będziesz umiał się nim odpowiednio zająć, to przypuszczalnie bardzo szybko straci liście (poczynając od dolnych) i zmarnieje. Dlatego warto wiedzieć, jak się nim zająć i czym je nawozić.

Jak dbać o anturium?

Kwiat ten bardzo lubi przede wszystkim umiarkowaną wilgoć i ciepło. Najlepiej czuje się w temperaturze 21-23 st. C. Bardzo źle natomiast reaguje na temperaturę schodzącą poniżej 16 st. C. Jest też wrażliwe na przeciągi, jakie zdarzają się np. przy wietrzeniu mieszkania (zwłaszcza gdy uderzy w nie nagle fala zimnego powietrza). Ważne jest również zadbanie o odpowiednie podłoże. Powinno ono być przede wszystkim dobrze przepuszczalne - najlepiej by było to rozluźnione i porowate podłoże torfowe. Unikaj natomiast sadzenia anturium w ciężkiej, gliniastej ziemi. Jeśli chodzi o wodę, to anturium bardzo nie lubi twardej i mocno chlorowanej kranówki. Jeśli już nie dysponujesz deszczówką, to odstaw przynajmniej swoją kranówkę na kilka godzin, zanim podasz ją swojemu anturium. Wbrew pozorom nie należy go podlewać codziennie. Lepiej jest to robić dwa lub trzy razy w tygodniu, zraszając obficie ziemię roślinki, a także jej łodygę i liście.

nawóz do anturium fot. freepik
nawóz do anturium fot. freepik

Jak przygotować nawóz do anturium z torebek herbaty?

Torebki herbaty mogą być świeże lub zużyte. W tym pierwszym przypadku będą ci potrzebne jedna lub dwie. W drugim - dwie lub trzy. Wszystko, co musisz zrobić, to otworzyć je i wysypać ich zawartość na powierzchni gleby swojego anturium. Teraz wystarczy tylko podlać ową ziemię wodą i gotowe! Gleba powinna bez problemu wchłonąć substancje odżywcze z drobinek herbaty. A te są liczne, jest ona bogata zwłaszcza w azot fosfor, potas i inne składniki odżywcze. Dzięki nim anturium jest zdrowsze, silniejsze i lepiej się rozwija. Torebki herbaty jako odżywka sprawdzają się też bardzo dobrze w przypadku róż, paproci i azalii.  Można je stosować jako nawóz raz na 30 dni.

nawóz do anturium, fot. getty images
nawóz do anturium, fot. getty images