PoradyWysiewając ogórki, ogrodnicy stosują ten trik. Z nasion wyrastają dorodne okazy!

Wysiewając ogórki, ogrodnicy stosują ten trik. Z nasion wyrastają dorodne okazy!

Kiedy siać ogórki fot. freepik
Kiedy siać ogórki fot. freepik

01.03.2023 08:40, aktual.: 01.03.2023 11:34

Przekonaj się, kiedy siać ogórki, aby uzyskać jak najlepszy plon. To popularne warzywo możesz spokojnie wyhodować w swoim własnym ogrodzie.

Kiedy należy siać ogórki?

Te warzywa lubią ciepło i rosną dość szybko. Można wysiewać je bezpośrednio do gruntu lub robić rozsadę. W tym pierwszym przypadku nasiona umieść w ziemi najwcześniej w połowie maja. Siew możesz spokojnie przeprowadzać aż do połowy czerwca. Wówczas będziesz mieć pewność, że ogórki nie zmarzną. Natomiast rozsadę zacznij robić w drugiej połowie kwietnia. Ze względu na dość szybkie tempo wzrostu, już po ok. 4 tygodniach będziesz mógł posadzić sadzonki do gruntu.

kiedy siać ogórki, fot. Unsplash
kiedy siać ogórki, fot. Unsplash

Jak siać ogórki?

Ogórki lubią ziemię przepuszczalną i próchniczą. Dodatkowo najlepsze będzie dla nich podłoże zasadowe. Nasiona w ziemi umieszczaj na głębokości 1,5-2 cm. Dodatkowo do jednego dołka włóż od 1 do 3 nasion. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że któreś z nich na pewno wykiełkuje (ogórki kiełkują już po 5-10 dniach). Oczywiście jeżeli wykiełkuje więcej roślin, to usuń te najsłabsze. Musisz wiedzieć, że ogórki nie lubią przesadzania. Dlatego robiąc rozsady, nasiona posadź w doniczkach torfowych lub papierowych. Dzięki temu od razu umieścisz je w gruncie.

Triki podczas sadzenia ogórków

Ogrodnicy stosują swoje triki, dzięki którym mają pewność, że z nasion wyrosną dorodne okazy. Namoczenie nasion w przegotowanej i ciepłej wodzie przyspieszy ich kiełkowanie. Ten zabieg zalecany jest wtedy, kiedy wysiewasz ogórki z lekkim opóźnieniem. Nasiona mocz w temperaturze pokojowej przez około 24 godziny.

kiedy siać ogórki, fot. Unsplash
kiedy siać ogórki, fot. Unsplash

Co więcej nasiona możesz obtoczyć w mączce bazaltowej. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że nie zaatakują je choroby. Mączka bazaltowa to naturalny nawóz, który stanowi barierę ochronną.

Kiedy można rozsady ogórków umieścić w gruncie?

Dla ogórków bardzo niebezpieczne są przymrozki. W związku z tym sadzonki ogórków umieść w glebie dopiero w okolicy 15 maja lub w czerwcu. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że na pewno zmienna aura im nie zaszkodzi. Co więcej, wcześniej postaraj się je zahartować. Wynoś je każdego dnia na powietrze. Niech postoją na podwórku przez kilka godzin. Każdego dnia wydłużaj ten czas.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także