PoradyWystarczą tylko trzy kroki i Twój zdeptany dywan będzie puszysty jak nowy

Wystarczą tylko trzy kroki i Twój zdeptany dywan będzie puszysty jak nowy

co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash
co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash

02.02.2023 08:07

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Co zrobić, żeby dywan był puszysty i zawsze zapewniał miłe doznania podczas chodzenia po nim? To zadanie wcale nie jest trudne.

Dywany pluszowe czy te typu shaggy są niezwykle puszyste i miękkie. Wszystko za sprawą ich długiego włosia. Chodzenie po nim po czysta przyjemność. Niestety z czasem te dywany tracą swoje właściwości. Runo zostaje zanieczyszczone pyłem oraz kurzem i zwyczajnie zmienia swoją strukturę. Czy można jakoś temu zaradzić?

co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash
co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash

Jak nie doprowadzić do zadeptania dywanu?

Kluczem do sukcesu jest regularne trzepanie dywanów z długim runem. To właśnie między nim gromadzą się wszelkie zanieczyszczenia, które też przyczyniają się do oklapywania włosia. Dzięki tradycyjnemu trzepaniu nie tylko odświeżysz dywan, ale także sprawisz, że włosie powróci do swojej pierwotnej pozycji. Staraj się tę czynność wykonywać raz na 2-3 miesiące.

Kolejną istotną rzeczą jest odkurzanie. Do tego celu stosuj zawsze gładką końcówkę i nie przyciskaj jej zbyt mocno do włosia. Pamiętaj też, aby nie wykorzystywać wówczas pełnej mocy odkurzacza. Natomiast samą czynność przeprowadzaj przynajmniej raz w tygodniu. Włosie odkurzaj w stronę, w którą jest skierowane.

co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash
co zrobić żeby dywan był puszysty, fot. Unsplash

Jak wyczyścić puszysty dywan?

Ostatnim etapem pielęgnacji dywanów typu shaggy jest ich pranie. Ale absolutnie nie należy do tego celu wykorzystywać wody. Pranie przeprowadź na sucho. Tę czynność wykonuj raz na kwartał. Dzięki temu pozbędziesz się z dywanu plam, a także usuniesz nieprzyjemny zapach. Do tego celu wykorzystaj sodę oczyszczoną. Najpierw dobrze pokryj nią cały dywan. Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość i poczekaj kilka godzin. Soda w tym czasie rozpuści wszelkie plamy, a także pochłonie brzydką woń. Na koniec sodę usuń za pomocą odkurzacza. Sodę możesz także zastąpić skrobią ziemniaczaną bądź specjalnym proszkiem przeznaczonym właśnie do prania na sucho.

Jeśli masz lodówkę starszą niż 5 lat, zrób test szczelności. Może mieć wpływ na rachunki!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także