PoradyLajfhakiWystarczy jeden produkt rozsypany w ogrodzie, a ślimaki się nie pojawią

Wystarczy jeden produkt rozsypany w ogrodzie, a ślimaki się nie pojawią

sposób na ślimaki fot. getty images
sposób na ślimaki fot. getty images
06.04.2023 18:38

Ślimaki, a szczególnie ich bezskorupowe odmiany, są wiosną prawdziwym utrapieniem ogrodników. Wszystko przez to, że mogą bardzo szybko spowodować ogromne spustoszenie upraw. Są dwa proste i naturalne sposoby, by uchronić przez nimi swój ogród.

Ślimaki żerują przez cały rok, ale to wiosną sieją prawdziwe spustoszenie w ogrodach, na działkach, czy nawet w donicach. Są w stanie w całości zjeść młode sadzonki. Mało tego, żerują zarówno na nadziemnych, jak i podziemnych częściach roślin.

Te rośliny najczęściej atakują ślimaki

Ślimaki chętnie wyjadają warzywa. Najbardziej lubią: groszek, fasolę, sałatę, selery oraz ziemniaki. Nie pogardzą również kwiatami, wśród których najchętniej wybierają: tulipany, groszek pachnący, dalie, hosty, a także ostróżki.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Fot. Freepiks/wirestock
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Fot. Freepiks/wirestock

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu?

Całkowite usunięcie ślimaków z ogrodu jest dość karkołomnym zadaniem. Istnieją jednak proste sposoby, które je odstraszą, a tym samym znacznie ograniczą szkody w uprawach.

Zanim podejmiesz działania, by pozbyć się ślimaków, upewnij się, że to one są winne spustoszenia w ogrodzie. Pamiętaj, że raczej nie przyłapiesz ich "na gorącym uczynku", ponieważ ucztują głównie nocą. W dzień chowają się w zacienionych miejscach.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Fot. Freepiks/wirestock
Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Fot. Freepiks/wirestock

Mimo tego ustalenie, że to właśnie ślimaki zniszczyły rośliny, nie jest trudne, ponieważ zostawiają kilka charakterystycznych śladów:

  • śluzowane pozostałości na roślinach oraz na ziemi,
  • nieregularne dziury w liściach (o ile cokolwiek z nich zostało).

To odstraszy ślimaki żerujące w ogrodzie

Sprawdzonym sposobem na pozbycie się ślimaków jest rozsypanie ziemi okrzemkowej (zwanej także diatomitem miękkiej skały, która powstaje ze skamieniałych pancerzyków jednokomórkowych glonów). Ta lekka, naturalna substancja odstraszy również niszczące uprawy mszyce, a także: ziemiórki, przędziorki, gąsienice, chrząszcze i kleszcze.

Ziemia okrzemkowa pomoże pozbyć się ślimaków. Fot. Genialne.pl
Ziemia okrzemkowa pomoże pozbyć się ślimaków. Fot. Genialne.pl

Ziemi okrzemkowej możesz użyć na dwa sposoby:

  • bezpośrednio posypując rośliny,
  • rozpylając jako oprysk (1/3 szklanki ziemi okrzemkowej na litr wody).

Każdą z tych metod możesz stosować nie częściej niż raz w miesiącu. Najlepiej wykonać zabieg w godzinach porannych lub wieczornych, omijając kwiaty (ziemia okrzemkowa mogłaby niekorzystnie wpłynąć na ich wygląd).

Kawa pomoże pozbyć się ślimaków

Preparat odstraszający ślimaki można wykonać z wykorzystaniem kawy. Jest on równie prosty i skuteczny. Aby go przygotować, zaparz kawę i zostaw ją do ostygnięcia. Następnie rozcieńcz z wodą w proporcji 1:4. Gotowym roztworem spryskaj liście roślin.

Kawa doskonale odstrasza ślimaki. Fot. Genialne.pl
Kawa doskonale odstrasza ślimaki. Fot. Genialne.pl

Taki oprysk pomoże pozbyć się nie tylko ślimaków, ale także nornic, które nie lubią zapachu kawy. Preparat zadziała również jako nawóz i poprawi kondycję roślin.

Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu? Ten trik przegoni je na zawsze

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także