PoradyWystarczy jeden szczegół, a w sekundę odróżnisz każdy kryształ od szkła

Wystarczy jeden szczegół, a w sekundę odróżnisz każdy kryształ od szkła

jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash
jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash
02.01.2023 17:25

Czy wiesz, jak odróżnić szkło od kryształu, aby dokonać świadomego zakupu potrzebnych Ci rzeczy? To w praktyce jest bardzo proste.

Naczynia wykonane ze szkła używamy na co dzień. Ten materiał nie jest uznawany za wyjątkowo cenną rzecz, gdyż stał się bardzo powszechny. Inaczej sprawa ma się z kryształowymi kieliszkami, szklankami czy paterami. One są synonimem elegancji, a także luksusu. Najczęściej wyciągamy je z kredensów podczas wyjątkowych okazji i ważnych uroczystości.

Wydawany dźwięk

Kiedy uderzysz palcem w kryształ, to usłyszysz brzęk przypominający dźwięk dzwonka. Natomiast po puknięciu w szkło, rozlegnie się głuchy, masywny oraz niski dźwięk.

jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash
jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash

Masywność

Kryształy są cieńsze od wyrobów szklanych. Dodatkowo zwykle zdobią je przeróżne dekoracje. Kryształy w swoim składzie posiadają więcej ołowiu, który sprawia, że masy nie trzeba podgrzewać do bardzo wysokich temperatur. Dzięki temu są bardziej podatne na rzeźbienie oraz formowanie. Jednak ta właściwość ma jedną wadę. Kryształy zdecydowanie łatwiej zarysować niż szkło.

Przejrzystość

Szkło oglądane pod światło jest mętne. Natomiast kryształy słyną ze swojej przejrzystości. Dlatego właśnie wykorzystywane są także do wyrobu pięknie mieniących się żyrandoli. A za tą przejrzystość odpowiada większa ilość ołowiu (w porównaniu ze szkłem).

jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash
jak odróżnić szkło od kryształu, fot. Unsplash

Gra światła

Kryształ jest przeźroczysty, a szkło nie. Dodatkowo ten pierwszy będzie się pięknie błyszczał oraz mienił na słońcu. Tej cechy nie posiadają szklane wyroby.

Waga

Wyroby kryształowe są cięższe od tych szklanych. Wszystko znowu za sprawą ołowiu, który jest gęstym pierwiastkiem. Można to prosto zobrazować. Komplet sześciu szklanych szklanek do whisky waży 1,7 kg, a taki sam komplet wykonany z kryształu - 2,3 kg.

Powierzchnia

Kryształowe wyroby są gładkie w dotyku i idealnie wypolerowane. Natomiast szkło miewa ostre krawędzie i jest mniej przyjemne, kiedy gładzimy je palcami.

Szalone triki z ubraniami, które naprawdę działają

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także