Z tego ogrzewania będą rezygnować Polacy. Dotknie to wielu rodzin w Polsce
Zakaz montażu pieców gazowych już niedługo może stać się faktem. Właśnie tego wymaga Unia Europejska. A wszystko w myśl bezpieczeństwa.
Temat ogrzewania domów oraz mieszkań cały czas wywołuje sporo kontrowersji. Wszystko dlatego, że piece emitują do atmosfery zanieczyszczenia (pyły, tlenki azotu, dwutlenek węgla). Okazało się również, że w 2020 roku najpopularniejszą metodą ogrzewania domu był piec węglowy (51% gospodarstw). Jednak od tego momentu wiele osób zdecydowało się wymienić swój kopciuch na piec gazowy (w ramach projektu Czyste powietrze). To jedna z przemian energetycznych forsowanych przez Unię Europejską, której celem jest całkowite wycofanie się z ogrzewania domów paliwami kopalnymi.
Rezygnacja z rosyjskiego gazu
Plan REPowerEU przygotowała Komisja Europejska po tym jak Rosja zaatakowała Ukrainę. Zakłada on całkowite uniezależnienie się państw Unii Europejskiej od paliw kopalnych pozyskiwanych z Rosji oraz jak najszybsze przejście na czystą energię. Zaplanowano, że przemiany energetyczne mają trwać do 2030 roku. Do tego czasu cała Unia Europejska ma zmniejszyć pobór gazu ziemnego i przestawić się na wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii (w tym instalacji fotowoltaicznych).
Od kiedy nie będzie można montować pieców gazowych?
W związku z planami energetycznymi Unii Europejskiej, istotne dla Polaków są dwa terminy.
- Od 2027 roku w nowym budownictwie ma obowiązywać całkowity zakaz instalacji pieców gazowych, węglowych, a także olejowych.
- Natomiast od 2030 roku nie będzie można instalować pieców gazowych w domach modernizowanych.
- Na razie Komisja Europejska nie przewiduje nakazu wymiany pieców gazowych już zainstalowanych w domach.
- Jako optymalne źródło ogrzewania, a także chłodzenia gospodarstw domowych Unia Europejska zaleca montaż pomp ciepła.
Na chwilę obecną w Polsce istnieje zakaz montażu kotłów bezklasowych, czyli takich, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych. One potocznie zwane są kopciuchami. Spalany w nich węgiel był odpowiedzialny za zanieczyszczenie środowiska oraz tworzenie się smogu.