PoradyZ tych tanich domowych produktów przygotuj najlepszy nawóz do trawy

Z tych tanich domowych produktów przygotuj najlepszy nawóz do trawy

Domowy nawóz do trawy Fot. Freepik / Genialne.pl
Domowy nawóz do trawy Fot. Freepik / Genialne.pl
22.08.2022 13:41

Każdy chce, aby jego trawnik prezentował się jak najlepiej. I oczywiście na to też są sposoby. Wystarczy zrobić domowy nawóz do trawy. On naprawdę działa.

Nawóz do trawnika

Aby trawa zdrowo rosła i wciąż była zielona, potrzebuje niezbędnych pierwiastków. Dlatego należy dostarczyć jej potasu, żelaza, azotu, magnezu oraz fosforu. Możesz to zrobić w prosty sposób.

Domowy nawóz do trawy

Proces produkcji nawozu jest bardzo prosty. Wystarczy, że przygotujesz następujące składniki:

  • jedną butelkę wody mineralnej,
  • pół szklanki płynu do mycia naczyń,
  • puszkę mocnego piwa,
  • pół szklanki amoniaku,
  • pół szklanki płynu do płukania ust,
  • 40-80 litrów wody.
Domowy nawóz do trawy, fot. Unsplash
Domowy nawóz do trawy, fot. Unsplash

Składniki tego nawozu dostarczą Twojej trawie niezbędnych pierwiastków. Wszystkie produkty wlej do wiadra lub innego zbiornika z wodą i wsyp amoniak. Dobrze wszystko wymieszaj i nawóz do trawnika gotowy!

Amoniak jest środkiem spulchniającym do ciast, więc na pewno dostaniesz go w każdym sklepie spożywczym. Jest idealnym źródłem azotu. Płyn do naczyń pozwoli rozprowadzić i przykleić się składnikom nawozu do trawy. W płynie do płukania ust jest alkohol, tak jak w piwie, który poradzi sobie z wieloma szkodnikami. Piwo dodatkowo odżywi i pobudzi wzrost trawy.

Jak często nawozić trawnik?

Domowy nawóz do trawy w zbiorniku podłącz do spryskiwacza i obficie podlewaj trawnik takim nawozem raz na trzy tygodnie. Szybko zauważysz różnicę, a trawa zyska piękny zielony odcień.

Jak właściwie kosić trawnik?

Pierwsze koszenie warto przeprowadzić w kwietniu, a ostatnie w październiku. Wówczas trawnik skoś nisko (na ok. 3 cm). Oczywiście proces koszenia jest uzależniony od tempa wzrostu trawy. W okresie kiedy rośnie najszybciej, koszenie przeprowadzaj co najmniej raz na tydzień.

Dużym błędem, popełnianym zwłaszcza przez początkujących ogrodników, jest zbyt krótkie ścinanie trawy. Tymczasem trawę należy przyciąć o 1/3 lub 1/2 jej całkowitej wysokości.

Natomiast podczas panujących upałów absolutnie nie koś trawy bardzo nisko. Powinna mieć wysokość ok. 6-7 cm. W przeciwny razie zwyczajnie dość szybko uschnie i na podwórku zobaczysz wypalone, żółte plamy.

Zobacz, co zrobić, by żółty trawnik szybko się zazielenił jeśli zauważysz na nim żółte plamy.

Oczywiście nie wyciągaj kosiarki w samo południe. Trawę najlepiej kosić rano lub wieczorem. Nie rób tego w pełnym słońcu oraz wtedy, kiedy na źdźbłach znajduje się jeszcze rosa.

Domowy nawóz do trawy, fot. Unsplash
Domowy nawóz do trawy, fot. Unsplash

Jak sprawdzić wilgotność trawnika podczas upałów?

Weź śrubokręt i wbij go w trawnik. Jeżeli narzędzie swobodnie wejdzie na głębokość ok. 15-18 cm, to znak, że trawnik jest idealnie nawodniony. Jeśli śrubokręt zatrzyma się wcześniej i nie będzie w stanie sforsować suchej ziemi, to musisz kontynuować podlewanie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także