Z tym nie możesz już zwlekać. Od tego zależy owocowanie borówki amerykańskiej
Borówki to pyszne owoce i chcielibyśmy ich zbierać jak najwięcej z naszych krzaczków. Pokażemy ci, kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską, żeby wydała mnóstwo owoców. Jeśli zrobisz wszystko tak, jak należy, to zaskoczy cię, jak dużo ich będzie.
Dlaczego warto uprawiać borówkę amerykańską?
Borówki te nie tylko są bardzo dobre w smaku. Mają też wiele składników odżywczych, które są cenne dla naszej diety. Ich owoce zawierają bardzo duże ilości antyoksydantów (wyłapują wolne rodniki, chroniąc w ten sposób organizm przed powstawaniem nowotworów), a także flawonoidów (zwiększają koncentrację, obniżają ciśnienie i poprawiają krążenie krwi). Co więcej, borówki spowalniają proces starzenia się i korzystnie oddziałują na pracę układu pokarmowego. Badania z ostatnich lat wskazują także, że wpływają pozytywnie na nasz wzrok, poprawiając naszą ostrość widzenia. Zdecydowanie warto jest je w miarę możliwości regularnie spożywać.
Jak i kiedy powinienem przycinać borówkę amerykańską?
Jeśli jesteś początkowym ogrodnikiem to, uprawa borówki amerykańskiej może być dla ciebie sporym wyzwaniem. Pisaliśmy już wcześniej o tym, co zrobić, aby wzmocnić korzenie borówki amerykańskiej, tak aby lepiej pobierała wodę i składniki mineralne. Teraz podpowiemy ci, jak i kiedy ją przycinać. Obydwie te czynności połączone z sobą sprawią, że borówka amerykańska obrodzi taką ilością owoców, jakiej jeszcze na niej nie widziałeś.
Zacznijmy od tego, że przycinanie borówki uzależnione jest od jej wieku i formy, jaką przybrała jej korona. Przez pierwszych półtorej do dwóch lat uprawy borówki nie należy w ogóle przycinać, bo jej tylko zaszkodzimy. Po tym czasie pod koniec zimy lub wczesną wiosną usuwamy wszystkie pędy przemarznięte i uschnięte. Koniecznie zrób to, zanim krzaczek borówki amerykańskiej rozpocznie proces wegetacji. Nigdy nie wykonuj cięć później. Gdy roślina ma już trzy, cztery lata zaczynamy usuwać najstarsze pędy i wszelkie słabowite gałązki. Powinieneś skrócić także bardzo wysokie pędy (o 1/3 długości). W późniejszych latach co roku późną zimą/wczesną wiosną przeprowadzaj kolejne cięcia odmładzające na tej samej zasadzie, co w poprzednim roku. Jeśli wszystko zrobisz tak, jak należy, to w przypadku dojrzałego krzewu powinieneś mieć zawsze mniej więcej od sześciu do ośmiu pędów.
Może cię również zainteresować: Sekret uprawy kapryśnego fikusa benjamina w domu. Jak dbać, żeby nie zrzucał liści?