Podsyp tym maliny na wiosnę, a już w lecie łodygi będą uginać się od owoców!
Jeżeli chcesz, aby twoje krzaki malin obrodziły mnóstwem owoców, to musisz w trakcie ich wzrostu (i później też) odpowiednio je odżywiać. Podpowiemy ci, czym najlepiej nawozić maliny i jak się za to zabrać. Dzięki temu zbierzesz tyle dorodnych plonów, co nigdy wcześniej!
15.04.2023 | aktual.: 15.04.2023 16:27
Maliny należą do jednych ze zdecydowanie najprostszych w uprawie spomiędzy krzaków i drzewek owocowych. Świetnie sobie radzą w naszym klimacie i jeśli nie zależy ci na spektakularnych rezultatach, to nie musisz nic z nimi robić. Jednak jeśli jesteś tylko odrobinę ambitniejszy i choć trochę bardziej pracowity, to podpowiemy ci, jak się nimi zająć.
Kiedy nawozić maliny?
W przypadku krzaków malin najlepsze rezultaty daje nawożenie ich 3 razy w roku.
- Pierwszy raz odżywiamy je na początku wegetacji, czyli wczesną wiosną. To pozwala im rozwinąć silne i pełne witalności pędy.
- Po raz drugi nawóz powinieneś dostarczyć im na przełomie maja i czerwca — wtedy, gdy zwykle zaczynają wypuszczać kwiaty. Od tego nawożenia najmocniej zależy ilość owoców, jakie wydadzą.
- Ostatnie nawożenie krzaków malin powinno się odbyć pod koniec sierpnia, czyli zaraz po zakończeniu owocowania. Dzięki tej ostatniej odżywce będą w stanie lepiej przygotować się do zimy, przez co lepiej ją zniosą i staną się silniejsze na początku nowego sezonu.
Może cię również zainteresować:Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko się wyniosą z ogrodu
Czym nawozić maliny?
To, czym powinieneś je nawieźć, jest mocno powiązane z porą roku, w której chcesz odżywić swoje krzewy.
- Jeśli przeprowadzasz nawożenie wczesną wiosną, to wybierz odżywkę z dużą ilością azotu. Będzie idealna, aby wspomóc rozwój części zielonych i korzeni. Taki nawóz jest najskuteczniejszy dla roślin na początku wegetacji, gdy „budzą się” z zimowego snu.
- Drugi nawóz zastosuj z kolei na przełomie maja i czerwca. Ten zaś powinien być bogaty w dużą ilość fosforu. Dzięki temu wspomożesz proces dojrzewania owoców i ogólnie wzmocnisz roślinę.
- Tak samo jak wcześniej, również i przy nawożeniu pod koniec sierpnia dobrze sprawdzi się nawóz bogaty w fosfor. Bardzo ważne jest, aby roślina była możliwie najmocniejsza, a jej odporność na przymrozki i złe warunki pogodowe wzmocniła się przed przyjściem zimy.
Czego konkretnie użyć do nawożenia? Możesz oczywiście sięgnąć po gotowe mieszanki sklepowe, ale równie dobrze możesz przygotować je samemu. Świetnie sprawdzi się tutaj gnojówka z pokrzyw lub z żywokostu, a także kompost z rozłożonych, martwych części roślin (kwiatów, warzyw, resztek z kuchni, trawy, itp.).
Może cię również zainteresować:Zamiast wyrzucić, rozsyp na trawniku. To idealny nawóz i odstraszacz szkodników