PoradyLajfhakiZabierz z domu na działkę jedną butelkę. Działa na mszyce od razu

Zabierz z domu na działkę jedną butelkę. Działa na mszyce od razu

ocet na mszyce fot. getty images
ocet na mszyce fot. getty images

16.05.2023 08:57

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

W każdym ogródku i na balkonie mogą pojawić się te małe szkodniki — mszyce. Warto byś wiedział, z czym wiąże się ich obecność w twoim ogrodzie. Poznaj sposób, jak się ich pozbyć. Wykorzystaj do tego ocet na mszyce.

Każdy, kto uprawia jakikolwiek skrawek ziemi, na pewno spotkał się z mszycami. Te uciążliwe pasożyty żerują na naszych kwiatach, krzewach owocowych i w ogródkach warzywnych. Wiemy, w jaki prosty i skuteczny oraz tani sposób wytępić mszyce ze swoich upraw. Wszystko, czego potrzebujesz, znajduje się w twojej kuchni.

Czym są mszyce? Poznaj swoich nieproszonych lokatorów

Należą do rodziny pluskwiaków i mają maksymalnie do 5 mm długości. Do pozostałych cech charakterystycznych należą: miękkie ciało i zakończony szpiczastym ogonkiem odwłok. Wyróżnia się mszyce bez skrzydeł i skrzydłowe, a mnogość ich kolorów może przyprawić o ból głowy, bo są: żółte, zielone, białe oraz czarne, szare i różowe, jak również pomarańczowe. Mszyce wybierają często młode liście i pędy, na których pasożytują oraz zostawiają na nich lepki nalot tzw. spadź. Bardzo często szkodniki te przenoszą wirusy oraz po ich bytowaniu mogą rozwijać się na roślinie grzyby sadzakowate.

naturalny sposób na mszyce Fot.Freepik
naturalny sposób na mszyce Fot.Freepik

Przygotuj ocet na mszyce

Do przygotowania preparatu możesz użyć każdego octu, jednak najlepiej sprawdzi się ocet spirytusowy. Do jego głównych zalet należy to, że jest tani i dostępny od ręki w każdym sklepie. Na początku zmieszaj ocet z wodą w proporcji 1:10, czyli na 100 ml octu przygotowujemy 1 litr wody. Możesz dodać kilka kropli płynu do naczyń lub łyżeczkę szarego mydła. Pozwoli to na lepsze przyleganie preparatu do roślin oraz na jego dłuższe działanie. Teraz spryskuj roślinę dokładnie i obficie, twoja mikstura ma wręcz po niej spływać oraz nie zapomnij o spodzie liści, bo tam znajduje się najwięcej mszyc. Taki oprysk wykonaj najlepiej wieczorem. W pełnym słońcu możesz zaszkodzić roślinom, gdyż zastosowany wtedy ocet może je spalić.

Obraz

Ocet na mszyce z czosnkiem

Do preparatu z przygotowanym octem, warto dodać rozgnieciony czosnek, który ma właściwości grzybobójcze i ma silny zapach. W efekcie jest on skutecznym środkiem odstraszającym owady oraz pozostałe szkodniki. Opryski wykonuj codziennie, aż do skutku!

5 NATURALNYCH sposobów na MSZYCE - [płyn do naczyń, cytryna, aspiryna, olejek, czosnek]

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także