PoradyZabierz z kuchni i polej tym kostkę brukową. Plamy oleju i rdzy znikną

Zabierz z kuchni i polej tym kostkę brukową. Plamy oleju i rdzy znikną

jak czyścić kostkę brukową fot. genialne.pl
jak czyścić kostkę brukową fot. genialne.pl
Manuel

20.04.2023 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Za chwilę wszystko obrodzi zielenią i kwiatami i będzie pięknie wyglądać. Twój podjazd od garażu nie powinien od tego odstawać. Pokażemy ci, jak czyścić kostkę brukową bez profesjonalnego, drogiego sprzętu, jedynie w oparciu o to, co już przypuszczalnie masz w swojej kuchni i w swoim domu.

Kostkę brukową można czyścić na wiele sposobów. I wcale nie musi to cię kosztować dużo pieniędzy. Wystarczy do tego podejść mądrze i wiedzieć, jakich uniwersalnych środków czyszczących możesz w tym przypadku użyć, a jakich nie. Za chwilę omówimy te, które sprawdzają się najlepiej.

Jak czyścić kostkę brukową? Skuteczne, domowe sposoby

Do czyszczenia kostki brukowej w każdym z poniższych przypadków na pewno przyda ci się szczotka z twardym włosiem. A oto domowe preparaty, które się sprawdzają w tym przypadku:

Soda oczyszczona na plamy oleju na kostce brukowej

To jeden z najtańszych i zarazem najskuteczniejszych sposobów. Soda oczyszczona świetnie radzi sobie z poważnymi zabrudzeniami, nawet takimi jak plamy ze smaru lub oleju. Wystarczy, że naniesiesz ją bezpośrednio na miejsce, które potrzebujesz wyczyścić i zaczniesz je szorować sodą przy użyciu szczotki. Następnie po prostu spłucz je wodą. Na dodatek soda sprawdza się również w walce z mchem i chwastami, które mogą wyrosnąć pomiędzy kostką. Wystarczy je wyplewić, a następnie zasypać sodą miejsca, skąd wyrastały.

jak czyścić kostkę brukową, fot. getty images
jak czyścić kostkę brukową, fot. getty images

Płyn do mycia naczyń

Nie jest to może najskuteczniejszy sposób czyszczenia kostki brukowej, ale jeśli nie masz nic lepszego pod ręką, to płyn do mycia naczyń też się sprawdzi. Prawdopodobnie będzie jednak wymagał od ciebie większego nakładu pracy. Detergent tego rodzaju powinien teoretycznie poradzić sobie nawet z trudnymi plamami, zwłaszcza jeśli zajmiesz się nimi od razu po ich powstaniu. Czasem takie szybkie działanie jest ważniejsze i skuteczniejsze od zastosowania najlepszego możliwego środka.

Ocet

Powinien poradzić sobie z podstawowymi zabrudzeniami i usunięciem kurzu. Jest dobry do regularnej pielęgnacji i wbrew obawom niektórych osób nie pozostawia przebarwień. Poza tym jest bardzo przydatny w usuwaniu mchu i chwastów. Używając go na kostkę, lepiej jest go nieco rozcieńczyć wodą, w proporcjach dwie miarki octu na jedną miarkę wody.

jak czyścić kostkę brukową, fot. getty images
jak czyścić kostkę brukową, fot. getty images

Coca-cola na plamy rdzy na kostce brukowej

Może cię zaskoczyć jej obecność w tym zestawieniu, ale Coca-cola i podobne jej produkty rzeczywiście dobrze sprawdzają się w przypadku tłustych plam i usuwania rdzy z kostki. Wystarczy nanieść je na plamy, a potem spłukać.

Ogrodnik zdradził swoje sekretne triki. Rośliny rosną jak szalone

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także