Zacznij dokarmiać swoje siewki tą miksturą. Tak uzyskasz lepsze zbiory
Poznaj, jak nawozić sadzonki przygotowane na rozsadę. Trzeba to zrobić z głową, aby nie przedobrzyć. Młode rośliny są bardzo wrażliwe na przekarmienie.
Czując wiosnę w powietrzu, wielu ogrodników amatorów zaczyna wysiewać nasiona na rozsady. Wówczas do małych domowych szklarni trafiają zaczątki warzyw, ziół czy kwiatów. Później - w dobrze oświetlonym i ciepłym miejscu - powoli się rozwijają i zaczynają wypuszczać pierwsze listki. Na młode siewki czeka każdy ogrodnik. W końcu kolejno mają trafić do gruntu, aby docelowo ubarwiły grządki, a także rabatki.
Kiedy dokarmiać siewki?
Młode siewki nie lubią nadmiaru nawozu, dlatego trzeba uważać z ich dokarmianiem i zastosować delikatny preparat. Nawożenie siewek (przed wsadzeniem ich do gruntu) wykonaj dwa razy:
- w momencie, kiedy po listkach zarodkowych zaczną pojawiać się pierwsze pełne liście;
- 2-3 dni przed planowanym przesadzeniem rozsady do gruntu.
Jak przygotować nawóz dla siewek?
Najpierw zgromadź wszystkie potrzebne produkty:
- ciepłą wodę,
- słoik o pojemności jednego litra,
- 50 gramów sucharów (mogą być kupione w sklepie lub zrobione samodzielnie po ususzeniu pieczywa).
Wsyp pokruszone suchary do pustego słoika - powinny zająć połowę pojemności. Następnie wlej ciepłą wodę - ma zakryć suchary i wypełnić całe naczynie. Pamiętaj, aby nie używać do tego celu wody chlorowanej. Najlepsza będzie przefiltrowana i odstana. Możesz też najpierw zagotować ją w czajniku, a potem poczekać aż ostygnie. Na koniec nakryj słoik folią i odstaw na 24 godziny w ciepłe miejsce. Po upływie tego czasu odcedź nawóz.
Jak stosować nawóz z sucharów?
Najpierw podlej swoje siewki wodą, a dopiero potem zaaplikuj nawóz. Nie rozcieńczaj go wcześniej. Dla jednej siewki wystarczy tylko łyżeczka nawozu - najlepiej podlewać każdą osobno. Dzięki temu będziesz miał pewność, że nie przesadzisz z ilością mikstury i nie przekarmisz roślin.
Taka odżywka sprawi, że system korzeniowy młodych roślinek prawidłowo się rozwinie i dobrze ukorzenią się one w glebie. Dodatkowo wspomoże ich rozwój. Dzięki temu uzyskasz dorodniejsze siewki i lepsze zbiory.