PoradyZacznij oszczędzać każdego dnia, stosując proste triki na gotowanie wody

Zacznij oszczędzać każdego dnia, stosując proste triki na gotowanie wody

Jak oszczędnie gotować wodę? Czy sprawdzi się tu lepiej czajnik elektryczny, czy gazowa kuchenka? A może to zrobić w... mikrofalówce? Czy są sposoby, które w tych przypadkach pozwolą dodatkowo zaoszczędzić nieco grosza? Odpowiemy na to wszystko w niniejszym artykule.

Jak oszczędnie gotować wodę? Fot. genialne.pl
Jak oszczędnie gotować wodę? Fot. genialne.pl
Manuel

Czajnik elektryczny vs czajnik na kuchence gazowej vs mikrofalówka

To dla wielu osób może być zaskakujące, ale ogrzanie jednego litra wody wymaga takiej samej ilości energii, niezależnie od tego, jakiej metody ogrzewania użyto. Ważną różnicą między metodami jest czas, jaki każda z nich zajmuje.

Dodatkowo czajnik elektryczny może okazać się nieco bardziej wydajny na tej podstawie, że po całkowitym zagotowaniu wody sam się wyłącza, pozostałe metody wymagają czujnego oka, aby zatrzymać prąd po zagotowaniu wody. Średnio przyjmuje się, że czajnik 2000W do zagotowania litra wody zużywa około 0,1 kWh. Obecnie kWh kosztuje 0,77 groszy. Tak więc jedno zagotowanie wody w ilości 1 litra to prawie 8 groszy. Większa ilość i częstość gotowania zależy od indywidualnych potrzeb.

Co jednak bardzo ważne, nie cała zastosowana do ogrzania wody energia rzeczywiście swoją rolę spełnia. Czajnik nagrzewa się tak samo jak woda w nim, a część tego ciepła jest odprowadzana, gdy czajnik jest doprowadzany do wrzenia. Mikrofale w mikrofalówce są zaprojektowane specjalnie do podgrzewania wody (w żywności), więc energia mikrofalowa nie ogrzewa niczego poza wodą.

jak oszczędnie gotować wodę, fot. freepik
jak oszczędnie gotować wodę, fot. freepik

Jak oszczędnie gotować wodę? Stare metody najlepsze

Eksperci są zgodni, że najbardziej wydajnym urządzeniem - wbrew temu co sądzi wielu ludzi - w ostatecznym rozrachunku, jest czajnik na kuchence gazowej. Przynajmniej jeśli weźmiemy pod uwagę ceny energii pochodzącej z prądu i ceny energii pochodzącej z gazu. Na drugim miejscu plasuje się czajnik elektryczny, a dopiero na trzecim kuchenka mikrofalowa.

"Co mogę zrobić, by dodatkowo oszczędzić na zagotowywaniu wody?"

Jest dość oczywiste że najbardziej wydajne jest gotowanie pełnych czajników - tak, żeby nie zagotowywać wody niepotrzebnie kilka razy. Aby zapobiec jej ochłodzeniu, pomiędzy czasem gdy jej używasz, możesz korzystać z termosu. Jeśli zamiast w czajniku przechowasz wodę w nim, to zdecydowanie dłużej zachowa ona swoje ciepło. Zaparzenie herbaty w godzinę po zagotowaniu wody nie będzie żadnym problemem.

Gotowanie "na szklanki"

Jeżeli nie pijesz herbaty, ani kawy rozpuszczalnej i nie interesuje Cię przetrzymywanie wody w termosie, wtedy zdecyduj się na inny trik. Wstawiaj tylko tyle wody, ile potrzebujesz! Jeżeli jedną szklankę, to odmierz jedną szklankę i wlej do czajnika. Jeżeli wody potrzebujesz na dwie szklanki, wlej tylko dwie szklanki wody.

Zobacz nasz filmik: Wrzuć kasztany do wrzącej wody. Ten leczniczy sekret zdradziła mi babcia!