PoradyZagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!

Zagotuj, ostudź i podlej pomidory po pikowaniu. Nie nadążysz ze zbieraniem plonów!

Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. Gettyimages, Genialne
Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. Gettyimages, Genialne
Manuel

28.04.2023 15:41

Teoretycznie pomidory nie są trudne w uprawie i jeśli masz choć odrobinę smykałki, to bez problemu będziesz cieszyć się nimi w swoim ogródku. Tylko doświadczeni ogrodnicy wiedzą, ile trzeba serca i wiedzy, żeby osiągnąć naprawdę imponujące rezultaty. Dziś wzbogacimy twoją wiedzę i opowiemy ci, czym podlewać pomidory po pikowaniu. To bardzo mocno pomaga im wyrosnąć.

Pikowanie pomidorów jest jednym z kluczowych momentów w trakcie ich rozwoju. Efektów nie zobaczysz od razu, ale to właśnie prawidłowe pikowanie w dużym stopniu wpływa na wielkość plonu i dorodność owoców, które zbierzesz z krzewów. Warto zaraz po pikowaniu podać pomidorom jedną z odżywek, która wspomoże ich wzrost.

Czym podlewać pomidory po pikowaniu?

Być może słyszałeś już o podawaniu pomidorom na tym etapie odżywki z pokrzywy, skrzypu czy mniszka (podaje się je w postaci gnojówki). Zdaniem wielu ogrodników te zioła to zdecydowanie najlepsza opcja, bo są naturalne i zupełnie darmowe (jeśli tylko masz do nich dostęp i czas, aby je pozbierać). Nadto mają wiele składników odżywczych, które skutecznie wspomagają rozwój pomidorów. Być może jednak nie masz czasu na ganianie po łąkach, albo masz tak dużą uprawę, że jest to nieopłacalne. Wtedy wcale nie musisz sięgać po z reguły silne chemiczne środki ze sklepu ogrodniczego. Są lepsze alternatywy. Zaprezentujemy ci jedną z najczęściej polecanych przez doświadczonych ogrodników. Będziesz potrzebował:

  • jednej łyżki goździków;
  • skórka z jednej cebuli (dobrze jest ją pociąć nożem na mniejsze części);
  • zawartość dwóch torebek czarnej herbaty (bez samych torebek);
  • 300 ml wody.
Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. getty images
Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. getty images

Wrzuć wszystkie składniki do garnka i zalej całość wodą. Umieść na kuchence i gotuj przez 10-15 minut. Następnie odstaw do ostygnięcia (nie musi ostygnąć całkiem, chodzi o to, byś się nie oparzył) i przecedź. Sam płyn przelej do dowolnego naczynia, w którym będziesz go przechowywał. Przed zaaplikowaniem na pomidory musisz jeszcze go rozcieńczyć — użyj 100 ml roztworu na trzy litry wody. Wymieszaj, przelej do buteleczki ze spryskiwaczem i zaaplikuj na pomidory.

Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. getty images
Czym podlewać pomidory po pikowaniu, fot. getty images

Proste triki, które ułatwią ci uprawę roślin doniczkowych

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także