Zakop pod różami. Będą je odżywiać i chronić przed mszycami całe lato

wiosenny nawóz dla róż fot. freepik
wiosenny nawóz dla róż fot. freepik

21.05.2023 11:02

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zrób ten wiosenny nawóz dla róż i zobacz, jak Twoje krzewy zaczynają obsypywać się kwiatami. Ta odżywka jest całkowicie ekologiczna.

Róże to dość żarłoczne rośliny i one szczególnie lubią nawozy. Dzięki odżywkom rośliny prawidłowo się rozwijają, są bardziej odporne na choroby, a przede wszystkim obficie kwitną. A na tym ostatnim, każdemu hodowcy róż chyba zależy najbardziej. Jak zmotywować róże do tego, aby wytwarzały jeszcze więcej kwiatów?

Jak zrobić domowy nawóz dla róż?

Patent na stworzenie domowej odżywki jest bardzo prosty. Do tego celu potrzebujesz tylko jednego składnika. Są nim skórki bananowe. One zawierają dużo wapnia, potasu, siarki, magnezu, fosforu i kwasu krzemowego. Te wszystkie minerały wspomagają wzrost róż, a także powodują, że roślina wypuszcza nowe kwiaty. Zgromadź kilka bananowych skórek. Wcześniej dobrze je wyszoruj. Dzięki temu usuniesz z nich ewentualne chemiczne środki, którymi mogły zostać spryskane. Później pokrój je na kawałki lub zblenduj i po prostu zakop blisko krzaków róż. Możesz te umieścić je w dołkach, do których wsadzisz nowe rośliny. Skórki rozkładają się wolno i dzięki temu systematycznie, a także przez dłuższy czas uwalniają składniki odżywcze, a dzięki zawartym w nich minerałach pozbędziesz się też mszyc z jej liści.

wiosenny nawóz dla róż, fot. gettyimages
wiosenny nawóz dla róż, fot. gettyimages

Jak nawozić róże bananowymi skórkami?

Patentów na przerobienie skórek bananów na odżywkę, jest znacznie więcej. Skórki pokrój na kawałki i wysusz w piekarniku lub na słońcu. Następnie pokrusz je bądź rozdrobnij. Proszek rozrób z wodą i takim nawozem podlewaj róże. Możesz również spryskiwać nim liście roślin. Dzięki temu uchronisz je przed atakiem mszyc czy innych szkodników.

Kolejna odżywka ma postać kiszonki. Tym razem świeże skórki bananów zalej ciepłą, przegotowaną wodą. Następnie pojemnik przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na 14 dni. Raczej trzymaj go z dala od domu, gdyż kiszące się skórki zaczną wydzielać niezbyt przyjemny zapach. Codziennie mieszaj preparat. Po tym okresie otrzymasz gotowy nawóz. Jednak nie zapomnij go rozcieńczyć z wodą (w proporcji 1:10). Sam jest zbyt skoncentrowany i można łatwo przenawozić rośliny. Taką kiszonką możesz też opryskiwać liście swoich róż.

wiosenny nawóz dla róż, fot. gettyimages
wiosenny nawóz dla róż, fot. gettyimages
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także