PoradyZalany telefon... 4 błędy, które popełniamy ratując naszą komórkę. Bardziej szkodzą niż pomogą

Zalany telefon... 4 błędy, które popełniamy ratując naszą komórkę. Bardziej szkodzą niż pomogą

Jeśli nasz telefon wpadł do wody, to możemy się z nim praktycznie pożegnać (chyba że to model wodoszczelny) i odesłać do serwisu. Niestety "magiczny ryż" to wymysł Internetu.

Zalany telefon... 4 błędy, które popełniamy ratując naszą komórkę. Bardziej szkodzą niż pomogą
Mateusz Zelek

06.04.2021 | aktual.: 06.04.2021 10:22

Jak to ryż nie działa?

Twitter/#JusticeForLance
Twitter/#JusticeForLance

Zgodnie z internetową legendą ryż ma pochłaniać wilgoć w zalanym telefonie i cudownie go uratować. Niestety jest to totalna bajka i to taka bez szczęśliwego zakończenia. Ryż nie tylko nie pochłania wilgoci w wystarczającej ilości, aby uznać to za przydatne, ale także sam może uszkodzić telefon, gdyby dostał się do jakiś trudno dostępnych miejsc wewnątrz obudowy. Zapewne prędzej ryż przyciągnie osobę, która w zamian za pyszną potrawę naprawi Twój telefon, niż ten produkt spożywczy wyciągnie wodę z zalanego urządzenia...

Mr_moncla / Reddit
Mr_moncla / Reddit

Jakie podjąć działania po zalaniu?

Pixabay
Pixabay

Na pewno nie próbuj wysuszyć telefonu z użyciem suszarki. Telefon nie ma otworów, które umożliwiłyby odparowanie wody, więc jedyne co uda Ci się osiągnąć to nagrzanie urządzenia i jego dalsze uszkodzenie.

Nie używaj patyczków do uszu, próbując dotrzeć to trudno dostępnych miejsc telefonu i definitywnie nie próbuj wycierać wszelkich wejść papierem. Istnieje ryzyko, że zamiast wytrzeć wodę, wepchniesz ją do środka. No i niestety pozostaje zadzwonienie do serwisu i mieć nadzieję, że nic się nie stało.

Nie próbuj włączać telefonu, bo istnieje ogromne ryzyko, że go uszkodzisz w trakcie włączania poprzez zwarcie.

Przede wszystkim wyłącz telefon i wyciągnij baterię (jeśli masz taką możliwość). Następnie połóż go na zwykłym ręczniku i wytrzyj go zwykłymi ręcznikami papierowymi bądź innymi chłonnymi materiałami.

To już nigdy nie będzie ten sam telefon

Pixabay
Pixabay

Niestety elektronika i wilgoć to wrogowie od czasu, gdy człowiek opanował pierwsze iskry energii elektrycznej. Telefon, który wróci z serwisu, ma znacznie krótszy czas żywotności niż jego kolega, który nie miał kontaktu trzeciego stopnia z wodą. No, chyba że należysz do właścicieli tych magicznych urządzeń, które mają w sobie piasek z Bałtyku, ziemię z Tatr i pewnie fragmenty bursztynowej komnaty. jednak takie cuda to pieśń przeszłości, albowiem nowoczesne smartfony nie mają wytrzymałości porównywalnej do Nokii 3310.

Jak w prosty sposób zabezpieczyć telefon przed zalaniem w trakcie wakacyjnego wypadu bądź w trakcie zimowej wędrówki? Włożyć go do woreczka strunowego. W ten sposób uzyskujemy pełną ochronę przed wilgocią i to w bardzo taniej formie.

A najważniejsze co możecie zrobić, to dbać o swojego smartfona. Kup mu odpowiednie etui i nie wystawiaj go na działanie wilgoci.

15 niewiarygodnych rzeczy, jakie udało się ludziom zrobić ze swoim sprzętem

genialne.pl
genialne.pl

23 fachowców, których należy unikać jak ognia. Ich praca to wyższy poziom wtajemniczenia

genialne
genialne