PoradyLajfhakiZalej wodą i podlej pomidory. Uzupełni niedobory wapnia i potasu

Zalej wodą i podlej pomidory. Uzupełni niedobory wapnia i potasu

Domowy warzywnik to gwarancja zdrowych plonów bez pestycydów, które można mieć zawsze pod ręką w sezonie. Warto też dbać o odpowiednie odżywienie swoich upraw. Zrób nawóz do pomidorów i ogórków, a twoje zbiory będą wysypywać się z koszyków.

nawóz do pomidorów i ogórków fot. genialne.pl
nawóz do pomidorów i ogórków fot. genialne.pl

04.07.2023 14:05

Jest wiele metod na nawożenie ogrodowych warzyw. Wielu ogrodników stosuje skorupki jajek, fusy z kawy lub gnojówkę z pokrzywy. My dzielimy się z tobą przepisem na domowy nawóz z węglem drzewnym. Rośliny rosną po nim jak szalone!

Czym nawozić domowy warzywnik?

Do prawidłowego rozwoju rośliny, poza odpowiednimi warunkami, potrzebują też regularnego podlewania i nawożenia. Można iść w tym na łatwiznę i stosować gotowe mieszanki, które są do kupienia w sklepie lub pokusić się o domowe nawozy. Są one o wiele bardziej organiczne i ekologiczne niż te sklepowe, a rezultat ich stosowania pozytywnie zaskakuje. Jest to też mniejszy wydatek, a dodatkowo naturalne nawozy są zgodne z ideą zero waste, czyli nic się nie marnuje. Przykładowo, zamiast wyrzucać skorupki jajek czy fusy z kawy, możesz zrobić z nich uniwersalne i domowe odżywki do roślin. Podobnie zadziała też węgiel drzewny. Ma właściwości przeciwgrzybicze i przeciwbakteryjne, dlatego chroni korzenie roślin przed gniciem i grzybami. Jako źródło potasu wzmacnia rośliny Podpowiadamy, jak przygotować nawóz z niego krok po kroku.

nawóz do pomidorów fot. freepik
nawóz do pomidorów fot. freepik

Przepis na nawóz do pomidorów i ogórków z węgla drzewnego

Receptura jest bardzo banalna. Dlatego poradzi sobie z nią nawet początkujący ogrodnik, który dopiero uczy się, jak pielęgnować i uprawiać swój ogród. Węgiel drzewny jako nawóz można wykorzystać na dwa sposoby. Pierwszy polega po prostu na posypaniu nim powierzchni gleby, gdzie zostanie przez nią wchłonięty wraz z opadami deszczu. Drugi sposób to dodanie go w formie kruszonej do wody i podlanie taką wodą roślin.

nawóz do pomidorów i ogórków fot. genialne.pl
nawóz do pomidorów i ogórków fot. genialne.pl

Popiół drzewny jako nawóz

Popiołu drzewnego nie kupisz w sklepie, ale możesz zrobić go samodzielnie. Powstaje on na skutek spalania drewna w kominku. Jest jednak jedno "ale" musi być on: wysokiej jakości, bez dodatku gumy i innych zanieczyszczeń. Najlepszy nawóz jest z popiołu takich drzew jak dąb, topola, wiąz i brzoza. Z tych drzew popiół zawiera spore ilości potasu. Wtedy zadziała na rośliny jak prawdziwa bomba witaminowa, zachęcając je do aktywnego wzrostu. Dzięki czemu twoje uprawy będą zdrowe i będą cieszyć oko każdego roku. Popiół możesz rozsypać pod roślinami albo wymieszać z wodą i wtedy podlewać rośliny. Wystarczy użyć 50-150 g popiołu na 10 litrów wody. W przypadku sadzonek, czy roślin doniczkowych, dobrze jest taki nawóz przecedzić. Popiół drzewny jest alkaliczny, więc chroni glebę przed zbytnim zakwaszeniem. Nie jest zalecany do roślin kwasolubnych, ani do stosowania na glebach zasadowych - może zwiększyć ich zasolenie.