PoradyZalej wrzątkiem, ostudź i spryskaj ciało. Kleszcze się już nie zbliżą

Zalej wrzątkiem, ostudź i spryskaj ciało. Kleszcze się już nie zbliżą

spray na kleszcze fot. getty images
spray na kleszcze fot. getty images
Manuel

07.06.2023 09:00

Lato jest niestety okresem, w którym prawie wszędzie gdzie jest roślinność, jest dużo szkodników. Pokażemy ci, jak przygotować prosty, domowy spray na kleszcze z zaledwie dwóch składników. Będą one dużo mniej skore do zaatakowania ciebie i wbicia ci się w skórę.

Jeśli wybierasz się na spacer czy wycieczkę do lasu, parku lub nawet tylko do własnego ogródka, to warto o tej porze roku zabezpieczyć się przed kleszczami. Zamiast kupować drogie preparaty w sklepie, możesz samemu przyrządzić prosty spray, który cię przed kleszczami zabezpieczy.

Co przyciąga kleszcze? Co sprawia, że nas atakują?

Kleszcze są ślepe, choć pomimo tego przyciągają je niektóre kolory, zwłaszcza jasne. Dzieje się to jednak w tak niewielkim stopniu, że wielu ekspertów sugeruje, by się tym nie przejmować albo wręcz poleca noszenie jasnych ubrań do lasu, bo choć przyciągają one nieco bardziej kleszcze, to na jasnym materiale jest je łatwiej dojrzeć. Dużo ważniejszy jest natomiast zapach - to przede wszystkim nim kleszcze się kierują i na jego podstawie są w stanie rozpoznać, że w ich otoczeniu znajduje się człowiek lub inne zwierzę, które może się stać ich potencjalną ofiarą. Dla szkodników tych bardzo atrakcyjny jest zapach potu. A jeśli chcemy zamaskować naszą obecność, to dobrze jest przykryć naturalne zapachy naszego ciała takim zapachem, którego kleszcze nie lubią.

spray na kleszcze, fot. freepik
spray na kleszcze, fot. freepik

Prosty, domowy, dwuskładnikowy spray na kleszcze. Tak go zrobisz

Możesz w bardzo prosty sposób przyrządzić mgiełkę zabezpieczającą cię przed kleszczami, którą pokryjesz swoje ciało/ubranie. Wszystko, czego potrzebujesz to odrobina garnek z odrobiną wody, buteleczka ze spryskiwaczem i jedno z wymienionych ziół:

  • mięta;
  • tymianek;
  • czystek;
  • szałwia;
  • lawenda.

Zamiast świeżych ziół możesz też użyć herbatki ziołowej. W jednym i w drugim przypadku wrzuć świeże zioła/saszetkę herbatki do garnku/czajnika z wodą i zagotuj do wrzenia. Poczekaj potem chwilę, aż ostygnie, a następnie przelej do buteleczki ze spryskiwaczem. Teraz pozostaje ci jedynie nanieść tę mieszankę na swoje ciało, a kleszcze nie będą chciały cię atakować i poszukają sobie innej ofiary.

spray na kleszcze, fot. freepik
spray na kleszcze, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także