NewsyNa Islandii coraz więcej ludzi nie musi odśnieżać chodników ani podjazdów łopatą. Mają lepszy sposób

Na Islandii coraz więcej ludzi nie musi odśnieżać chodników ani podjazdów łopatą. Mają lepszy sposób

Na Islandii coraz więcej ludzi nie musi odśnieżać chodników ani podjazdów łopatą. Mają lepszy sposób

27.01.2022 13:15, aktual.: 27.01.2022 13:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Islandia kojarzy się w większości z mało przyjaznym przyrodniczo krajem. W końcu jej stolica, Reykiavik jest najdalej wysuniętą na północ stolicą na świecie. To kraj ognia i lodu. Słynie z tysięcy wodospadów i znajduje się tutaj ponad 130 wulkanów. Kilkanaście z nich jest nadal czynnych. Obok nich charakterystyczne dla Islandii są gejzery. Ale oprócz wulkanów i gejzerów, Islandia ma ... podgrzewane chodniki!

pinterest.com
pinterest.com

Islandia i energia geotermalna

Kraj ten doskonale wykorzystuje gorące źródła i uzyskuje z nich energie geotermalną. Jest to główne źródło energii do ogrzewanie domów i wody w gospodarstwach domowych. Bardzo popularne są tu kąpiele w odkrytych basenach z gorącą wodą bez względu na porę roku!

pinterest.com
pinterest.com

Podgrzewane chodniki

Dostęp do energii geotermalnej skłonił władze w Islandii do budowania podgrzewanych chodników. Tak jest między innymi w samej stolicy, w której mieszka aż 60% populacji!

System podgrzewania chodników jest identyczny, jak przy podgrzewanych podłogach. Rozkładane są specjalne maty pod powierzchnią chodników. w efekcie pozwala to na bezpieczne poruszanie się po nich zimą. Mieszkańcy nie są narażani na poślizgnięcia.

pinterest.com
pinterest.com

Podgrzewane ulice

Ale oprócz chodników, w stolicy Islandii są już podgrzewane ulice! Jest to istotne i z tego powodu, że cały transport i komunikacja odbywa się w Islandii autami i autobusami. W Islandii brak transportu kolejowego.

pinterest.com
pinterest.com

Podgrzewane plaże

Wody termalnej w Islandii jest tyle, że jej nadmiar zaczęto wylewać na plaże przy stolicy, aby podgrzewać wodę morską, by stała się zdatna do kąpieli przez okrągły rok!

pinterest.com
pinterest.com
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także