Magiczny, świetlny spektakl w japońskim lesie. To świetliki rozpoczęły swoje zaloty
Początek lata to dla świetlików czas zalotów. Rosyjskiemu fotografowi udało się uwiecznić na zdjęciach ten niezwykły moment.
16.03.2021 09:47
Świecące odwłoki
Robaczki świętojańskie to małe owady (osiągają długość od 0,5 cm do 3 cm), które w odwłoku mają narząd świetlny. Dzięki niemu samce wabią samice, które odpowiadają na zalety partnerów. Wytwarzane przez nie błyski zwą się bioluminescencją. Zwykle samce wykonują do dwóch rozbłysków i robią przerwę. W tym czasie oczekują na odpowiedź samicy. Kiedy rozświetli swój odwłok, będzie to znak, że jest gotowa do rozrodu.
Podpatrując owadzie zaloty
Daniel Kordan zajmuje się fotografią krajobrazu. W 2019 roku przebywał na japońskiej wyspie Honsiu. Na przełomie czerwca i lipca w tamtejszych lasach rozpoczął się magiczny spektakl. Oto tysiące świetlików rozpoczęło swój okres godowy. Mężczyzna był tym szczęściarzem, który mógł przypatrywać się zalotom robaczków świętojańskich w bambusowym gaju.
Rozświetlony gaj
Las wręcz zalał się żółto-zielonym światłem wytwarzanym przez tysiące, unoszących się w powietrzu oraz bytujących na gałęziach i liściach, hotaru (z jap. robaczek świętojański). Trzeba przyznać, że taniec godowy świetlików jest nieziemskich zjawiskiem.
P.S.
W naszym kraju świetliki nierozerwalnie były łączone z nocą świętojańską oraz uważano, że są to błąkające się po świecie dusze, które nie zaznały spokoju.
Byłeś kiedykolwiek świadkiem zalotów świetlików?