PoradyZamiast rozpalać, zanurz w wodzie, a później podlej rośliny. Zakwitną iście siarczyście

Zamiast rozpalać, zanurz w wodzie, a później podlej rośliny. Zakwitną iście siarczyście

nawóz z zapałek, fot. Smart Fox/youtube
nawóz z zapałek, fot. Smart Fox/youtube
Manuel
08.06.2023 11:43

Nasze roślinki lubią różne pożywne domowe odżywki. Czasem się zdarza, że potrzebujemy czegoś, co szybko je wzmocni. Jeśli nie masz żadnego specjalistycznego preparatu pod ręką, to dobrym rozwiązaniem będzie nawóz z zapałek. Jego przygotowanie jest proste i nie zajmuje dużo czasu, a efekty działania są oszałamiające.

Zapewnienie roślinkom ważnych dla ich wzrostu składników odżywczych jest kluczowe, jeśli zależy ci na tym, aby nie zostały wyhamowane w rozwoju. Jeśli nie są w stanie pobrać ich z gleby, (bo ich tam po prostu brakuje), to musisz dostarczyć ich inną metodą. Warto wtedy przygotować odżywkę, która spełni to zadanie.

Jak przygotować nawóz z zapałek?

Zapałki z powodzeniem można wykorzystać jako odżywkę do roślin, gdyż ich główki posiadają bardzo duże ilości siarki, a poza tym fosfor i magnez. Taki nawóz efektywnie wspomaga wzrost, w tym zwłaszcza wzmacnia korzenie i bardzo dobrze sprawdza się, jeśli masz wrażenie, że twoja roślinka "zatrzymała się w miejscu". Przygotowanie jest bardzo proste. Wszystko, czego potrzebujesz, to ok. 8-10 sztuk zapałek i dowolny pojemnik o objętości mniej więcej 250 ml (może to być szklanka). Napełnij go wodą i zamocz w niej główki zapałek albo po prostu wrzuć całe zapałki. Pozostaw tak swoją mieszankę gdzieś na boku na 30-60 minut. Po tym czasie główki zapałek powinny się rozpuścić, a woda powinna zabarwić się na czerwony/brązowy kolor. To będzie znaczyło, że twoja odżywka jest już gotowa do użycia. Usuń z niej drewienka zapałek i użyj do podlania swoich roślinek.

nawóz z zapałek, fot. Smart Fox/youtube
nawóz z zapałek, fot. Smart Fox/youtube

Co daje roślinom siarka?

Siarka jest głównym składnikiem, którego dostarczysz swoim roślinkom poprzez opisaną powyżej odżywkę. Co ona właściwie daje kwiatom, warzywom i owocom? Przede wszystkim wspomaga fotosyntezę, oddychanie i przyswajanie innych pierwiastków (zwłaszcza bardzo ważnego dla wszystkich azotu). Dzięki niej roślinom łatwiej jest walczyć z niektórymi chorobami i szkodnikami. Musisz jednak być ostrożny z aplikowaniem siarki, ponieważ zakwasza ona glebę. Jedne rośliny będą więc ją uwielbiać, a dla innych będzie jednak niezbyt korzystna.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także