Zamiast rysować na chodniku, pokrusz i wysyp koło mrowiska. Mrówki znikną

jak pozbyć się mrówek fot. freepik
jak pozbyć się mrówek fot. freepik
Adrianna Trusiuk

14.08.2023 13:54

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Mrówki są ważną częścią ekosystemu. Niewielka ilość tych owadów w ogrodzie może przyczynić się do poprawienia się jakości gleby. Niestety, rozmnażają się one w zastraszającym tempie, przez co w krótkim czasie możemy mieć do czynienia z całą kolonią mrówek. A to już duży problem. Wyjaśniamy, jak zwalczyć mrówki, jak się ich pozbyć z ogrodu, wykorzystując do tego wyłącznie naturalne składniki.

Mrówki to bardzo pracowite stworzenia, które często pojawiają się w naszych ogrodach i działkach. Mają tam idealne warunki do rozwoju i znajdują tam pożywienie. Kilkanaście mrówek nie stanowi problemu, wręcz przeciwnie. W trakcie budowania korytarzy spulchniają glebę, co poprawia jej kondycję i przekłada się na jakość plonu. Niestety, jak na owady przystało, rozmnażają się na potęgę.

Dlaczego mrówki w ogrodzie stanowią tak duży problem?

Mrówki budują podziemne korytarze. Gdy jest ich wiele, zaczynają naruszać systemy korzeniowe roślin, co w skrajnych przypadkach może doprowadzić do ich obumarcia. Co gorsza, mrówki są znane z tego, że współpracują z mszycami, uznawanymi za najgorsze szkodniki ogrodowe. Jeśli zauważysz, że w twoim ogrodzie pojawiło się dużo mrówek, czym prędzej skorzystaj z jednej z poniższych metod walki z owadami.

Kolonia mrówek w ogrodzie to poważny problem, fot. AdobeStock
Kolonia mrówek w ogrodzie to poważny problem, fot. AdobeStock

Zmieszaj ze sobą dwa składniki. Pozbędziesz się mrówek

Boraks to substancja chemiczna, która często wykorzystywana jest do przygotowania domowych środków czystości, np. proszku do prania. Możesz też użyć go do walki z mrówkami. Wystarczy, że wymieszasz ze sobą 200 g cukru i 100 g boraksu i 100 ml wody, a tak przygotowaną trutkę wylejesz na niewielki spodeczek i postawisz tuż obok mrowiska. Szkodniki z pewnością skuszą się na taki „przysmak” i wkrótce po spożyciu, umrą. Ten patent stosuj wyłącznie wtedy, kiedy po ogrodzie nie biega żaden kot czy pies, bowiem spożycie przez nie boraksu może być dla nich śmiertelne.

Skrusz i rozsyp wokół mrowiska. Mrówki uciekną w popłochu

Jeśli nie chcesz stosować niehumanitarnych sposobów do walki z mrówkami, sięgnij po zwykłą kredę. Owady nie są w stanie znieść jej zapachu, ponieważ zawiera ona toksyczną dla nich substancje. Jest nią węglan wapnia. Jak przygotować kredową pułapkę na mrówki? Wystarczy, że skruszysz kredę na drobny pył, a następnie, rozsypiesz ją obficie wokół mrowiska. Szkodniki uciekną w popłochu.

Zamiast kredy, możesz też posłużyć się… cynamonem. To popularna przyprawa, którą znajdziesz w każdym sklepie spożywczym. Wydziela on intensywny zapach, który dla mrówek jest wprost nie do zniesienia. Rozsyp go w miejscach wędrówek mrówek. Szybko się stamtąd wyniosą.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także