Zamiast wyrzucać, posyp nim mrowisko. Mrówki szybko się wyniosą z ogrodu
Problem mrówek w ogrodzie powraca każdego roku wraz z nadejściem wiosny. Te niewielkie owady z jednej strony są bardzo pożyteczne dla środowiska, z drugiej mogą wyrządzić spore szkody w uprawach i nie tylko. Na szczęście istnieje kilka prostych, domowych sposobów na to, jak pozbyć mrówek z ogródka.
12.04.2023 15:49
Mrówki w ogrodzie mogą być bardzo pożyteczne - spulchniają glebę, przenoszą nasiona, oczyszczają trawnik z odpadów organicznych. Problem pojawia się, kiedy jest ich zbyt dużo. Wtedy, wiele osób zadaje sobie pytanie, jak pozbyć się ich z ogródka. Co prawda nie ma sposobu, który zagwarantuje, że te małe, pracowite stworzenia już nigdy nie wrócą, ale można skutecznie odstraszyć je i sprawić, że będą omijały nasz teren przez jakiś czas.
Jakie szkody mogą wyrządzić mrówki w ogrodzie?
Mrówki, choć z definicji nie są szkodnikami, mogą spowodować spore straty w ogródku. Jeśli zadomowią się w bliskim sąsiedztwie korzeni, mogą je uszkodzić. W czasie suszy będą ogromnym zagrożeniem dla młodych roślin, ponieważ zaczną żywić się ich pędami. Poza tym mrówki zwykle opiekują się mszycami, które niszczą wiele roślin. Działalność tych niewielkich owadów może również doprowadzić do przesuszenia ziemi oraz zniszczenia drewnianego wyposażenia ogrodu.
Jak pozbyć się mrówek z ogródka za pomocą zapachów?
Bardzo prostym sposobem na odstraszenie mrówek jest wykorzystanie zapachów, których nie lubią. Pomocne będą olejki eteryczne: miętowy, lawendowy, goździkowy lub o zapachu geranium. Wystarczy, że spryskasz nimi ścieżki mrówek oraz wejście do mrowiska. Pamiętaj, by zabieg powtórzyć po 2 dniach, ponieważ zapach olejku szybko się ulotni. Drażniąco zadziała na mrówki również woń octu spirytusowego lub cynamonu (wystarczy go rozsypać).
Jak pozbyć się mrówek wykorzystując rośliny?
Skuteczną ochroną przed inwazją mrówek może być rozłożenie w ogrodzie liści wrotyczu pospolitego lub pomidorów, a także zasadzenie odpowiednich roślin. Pracowite owady nie lubią:
- mięty, szczególnie mięty pieprzowej,
- wrotyczu pospolitego,
- rozmarynu,
- majeranku,
- tymianku,
- lawendy,
- nagietka,
- bazylii,
- pietruszki.
Jakie są inne sposoby, by pozbyć się mrówek z ogródka?
Zapachy oraz rośliny, których nie lubią mrówki, odstraszą je i sprawią, że znikną z ogrodu przynajmniej na jakiś czas. Istnieje jeszcze kilka, nieco bardziej drastycznych sposobów, by pozbyć się tych pracowitych owadów. Stosuj je jednak tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne (pamiętaj, że mrówki to bardzo pożyteczne stworzenia).
- Mrówki lubią mąkę, dlatego ich trasy oraz mrowiska można posypać mąką kukurydzianą, sodą oczyszczoną lub proszkiem do pieczenia. Po zjedzeniu przez mrówki każda z tych substancji zacznie pęcznieć w ich przewodach pokarmowych, a w konsekwencji doprowadzi do śmierci owadów.
- Aby zniszczyć gniazdo mrówek, możesz zalać je wrzątkiem. Zabieg należy powtórzyć kilka razy, ponieważ będzie skuteczny tylko w przypadku, gdy woda dotrze do miejsca, w którym przebywa królowa i zabije ją. Jeszcze większą skuteczność będzie miał napar z czosnku, który dodatkowo zabezpieczy ogród przed powrotem insektów.
- Możesz zrobić pułapkę na mrówki. Wystarczy ustawić talerzyk z miodem na ścieżce, którą poruszają się owady. Mrówki przykleją się i nie będą mogły uciec. Co ważne, taką pułapkę należy codziennie oczyszczać.
- Sprawdzonym sposobem na mrówki jest również boraks. Należy wymieszać go z ugotowanym żółtkiem jajka i ustawić na spodeczku w okolicy miejsca wędrówek insektów. Mrówki zaniosą zatrute pożywienie do gniazda, a po jakimś czasie przestaną pokazywać się w ogrodzie.
- Popiół drzewny wysypany na mrowisko i wsypany do jego środka to także skuteczny sposób na mrówki, na dodatek darmowy.