Zamień swój nudny trawnik na płożącą macierzankę piaskową. Nie wymaga koszenia, podlewania, odstrasza komary i można po niej chodzić
Macierzanka to roślina znana już w starożytności. Ma właściwości lecznicze i smakowe. Czy wiesz jak uprawiać macierzankę?
Na całym świecie rośnie ok. 350 gatunków macierzanki. W Europie występuje 66 z nich. W naszym kraju można spotkać 11 gatunków. Są dość rozpowszechnione, a upodobały sobie miejsca suche, piaszczyste oraz nasłonecznione murawy. Na szczególną uwagę zasługuje macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum), a także macierzanka tymianek (Thymus vulgaris).
Jak uprawiać macierzankę piaskową?
Ta efektowna odmiana charakteryzuje się tym, że w momencie kwitnienia obsypuje się różowymi i fioletowymi kwiatuszkami. Pierwsze kwiaty pojawiają się w drugim roku po posadzeniu, czy wysianiu. Od czerwca do września, a nawet października tworzy całe barwne kobierce i szybko się rozrasta tworząc dużo nowych pędów. Do tego bardzo aromatycznie pachnie. Szczególnie podczas suchych i ciepłych dni.
Macierzanka jest prosta w uprawie. Przede wszystkim musisz jej zapewnić nasłonecznione stanowisko (niezbyt wilgotne), a także przepuszczalną glebę, która powinna być lekko kwaśna.
Co więcej macierzanka dobrze znosi suszę. Jednak nie toleruje przelania i jest szczególnie wrażliwa na wilgoć. Dodatkowo roślina nie wymaga nawożenia i jeżeli rośnie w gruncie, to w zasadzie nie musisz jej podlewać. W zupełności wystarczą jej opady deszczu.
Macierzanka piaskowa zamiast trawnika
- Macierzanka piaskowa z powodzeniem zastępuje trawnik w miejscach suchych i nasłonecznionych.
- Nie wymaga podlewania.
- Nie trzeba jej nawozić.
- Jest odporna na szkodniki i choroby.
- Nie wymaga koszenia!
- Jest odporna na deptanie.
Macierzanka piaskowa idealnie nadaje się do skalnych ogrodów. Jest wręcz stworzona do zasadzenia na skarpach, nasypach, stromych poboczach. Z powodzeniem wypełni wszelkie szczeliny (między płytami chodnikowymi czy kostką brukową) i puste przestrzenie. Może też ożywić przestrzeń pod drzewami czy wysokimi krzewami.
Jak uprawiać macierzankę tymianek?
Ta odmiana jest ceniona przede wszystkim za swoje walory smakowe, które można wykorzystać w kuchni. Wygląda jak niska krzewinka i kwitnie od maja do lipca (wytwarza różowo-fioletowe kwiaty).
Tymianek ma trochę większe wymagania niż macierzanka piaskowa. Przede wszystkim potrzebuje lekkiej, ale żyznej gleby bogatej w wapień. Dodatkowo woli wilgotniejsze stanowiska, ale cały czas nasłonecznione i osłonięte od wiatrów. Oczywiście tymianek zaaklimatyzuje się w gorszej glebie, ale wówczas wyda gorszy plon.
Tymianek dobrze nadaje się do uprawy w pojemnikach. Nasiona wysiej w połowie marce i kwietnia od razu do doniczek. Natomiast od końca maja mogą już spokojnie stać na balkonie lub tarasie. Zimą przechowuj je w temperaturze 10-15°C.