PoradyZamiokulkas choruje? Zrób jedną rzecz, a powstrzymasz żółknięcie liści!

Zamiokulkas choruje? Zrób jedną rzecz, a powstrzymasz żółknięcie liści!

Zamiokulkas jest popularny wśród miłośników roślin, którzy uwielbiają trzymać go w swoich domach, ponieważ wymaga on niewielkiego nakładu pracy. Ale nie każdy może utrzymać swojego zamiokulkasa w zdrowiu. Jakie są oznaki, że z Twoją roślinką jest coś nie tak i jak sobie z tym poradzić?

Zamiokulkas fot. freepik
Zamiokulkas fot. freepik
Manuel

27.02.2023 08:55

9 powodów, przez które zamiokulkas choruje i jak im zaradzić

Znalezienie tego, co jest nie tak z Twoją rośliną, może wydawać się trudnym zadaniem, ale jeśli przeprowadzisz swoje badania dobrze, to odkryjesz przyczynę. Niepozorne znaki są często ignorowane, ale mogą one prowadzić do więdnięcia zamiokulkasa.

#1 Zamiokulkas posadzony nieprawidłowo nie będzie rósł

Tego rodzaju roślina może nie rosnąć, jeśli Twoja doniczka jest zbyt głęboka. Aby dobrze rosła, bulwy muszą być lekko przykryte ziemią. Bulwy nie powinny wystawać ponad ziemię, ale powinny być blisko powierzchni gleby.

#2  Uszkodzone bulwy

Być może przesadziłeś swoją roślinę w przeszłości, powodując gnicie bulw lub może przypadkowo uszkodziłeś bulwy podczas poprzedniego przesadzania. Jeśli zainfekowana bulwa zaczęła się już rozwijać, możesz ją przyciąć do zdrowej tkanki i pokryć węglem drzewnym (popiołem lub węglem aktywnym). Jeśli widać zgniliznę, namocz glebę lub bulwy przez 20 minut w roztworze manganu, aby zabić grzybicę, która się wytworzyła.

#3 Zamiokulkas nie rośnie z powodu szkodników i chorób

Zawsze utrzymuj roślinę w czystości i sprawdź ją pod kątem chorób. Mogą go zaatakować roztocza, mszyce, a nawet może złapać choroby, takie jak zgnilizna korzeni i plamistość liści. W zależności od szkodnika, który spowodował chorobę, tylko dokładne leczenie całej rośliny będzie skuteczne.

#4 Niewłaściwe podlewanie

Podobnie jak inne sukulenty, zamiokulkasy nie potrzebują częstego podlewania lub zraszania. Jeśli przesadzimy z wodą, zaczynają gnić i stają się łatwym łupem dla pasożytów, gdy dostają jej za dużo. Podlewanie powinno odbywać się co 12-15 dni dla optymalnych rezultatów.

Zamiokulkas fot. freepik
Zamiokulkas fot. freepik

#5 Nie ma wystarczająco dużo światła

Zazwyczaj nie znajdziesz zamiokulkasów na parapecie, z wyjątkiem tych naprawdę małych. Większe rośliny warto zazwyczaj umieścić trochę z dala od okna. Jeśli masz południowe okno i Twój zamiokulkas jest dość blisko, brak wzrostu prawdopodobnie nie jest spowodowany brakiem światła. Ale jeśli znajduje się w ciemnym kącie, jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest przeniesienie go gdzieś, gdzie jest więcej światła.

#6 Zamiokulkas nie rośnie po przesadzeniu

Roślina ta jest łatwa w pielęgnacji, ale jest wrażliwa na błędy podczas przesadzania. Przeniesienie rośliny do nowej doniczki może zakłócić jej wzrost, więc warto zwrócić uwagę, aby nie popełnić przy tym któregoś z typowych błędów.

#7 Roślinka przestaje rosnąć podczas okresu spoczynku

Zamiokulkas może wstrzymać swój wzrost z powodu uśpienia w normalnych warunkach rozwoju. Okres uśpienia zwykle przypada na późną jesień i zimę. Nie musisz nic robić, ponieważ Twój kwiat obudzi się, gdy pogoda zrobi się cieplejsza. Zmniejsz podlewanie i przestań karmić swoją roślinę podczas uśpienia.

#8 Zamiokulkasy potrzebują azotu do wzrostu

Fakt, że rośliny te są klasyfikowane jako sukulenty doprowadził do powszechnego przekonania, że nie potrzebują one regularnego podlewania lub nawożenia. To wcale nie jest tak. Zamiokulkasy i inne popularne rośliny pokojowe, podobnie jak sukulenty, również ich potrzebują. Jako makroelement, azot jest niezbędny dla tych roślin, gdy aktywnie rosną. Zazwyczaj, gdy brakuje im azotu, końcówki liści i stare liście zamiokulkasa będą żółte z powodu jego niedoboru. Dodanie nawozu azotowego zazwyczaj rozwiązuje problem.

#9 Nadszedł czas na fazę adaptacji

Jeśli któryś z poniższych warunków jest spełniony, to roślinka wchodzi w okres adaptacji. Jest więc normalne, że nie rośnie i nie musisz się tym przejmować:

  • Niedawno przeniosłeś ją do nowej doniczki;
  • Właśnie przyniosłeś roślinę do domu po zakupie;
  • Leczyłeś niedawno swojego zamiokulkasa z choroby lub szkodników;
  • Warunki uprawy uległy zmianie, zwłaszcza wilgotność i temperatura;
  • Wzrost łodyg i liści ustaje w okresie adaptacji, a roślina ZZ potrzebuje czasu, aby wznowić wzrost. W ciągu tygodnia lub dwóch, wszystko powinno wrócić do normy.

Czym podlewać rośliny doniczkowe, żeby pięknie rosły? Są naturalne nawozy, które zrobisz w domu