DomRośliny doniczkoweZamiokulkas zamiolistny – ładna roślina, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

Zamiokulkas zamiolistny – ładna roślina, której uprawianie jest proste jak bułka z masłem!

jak uprawiać zamiokulkasa zamiolistnego, fot. freepik i pinterest
jak uprawiać zamiokulkasa zamiolistnego, fot. freepik i pinterest

29.07.2022 15:20

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Roślina doniczkowa, która ostatnie lata zdobywa coraz większą popularność, jest już znana prawie każdemu. Jeżeli jeszcze nie masz jej w swoim domu, dowiedz się najpierw o niej co nieco. Jak uprawiać zamiokulkas zamiolistny? Jak często podlewać i jak rozmnażać?

Pochodzenie

Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) to roślina pochodząca z Tanzanii. Panuje tam klimat podrównikowy suchy, w którym pora sucha trwa aż 10 miesięcy.

Zamiokulkas wyglądem przypomina trochę palmy i sagowce. Jego cechą charakterystyczną są przede wszystkim ozdobne liście. Długie, ciemnozielone, sztywne i błyszczące. Wyrastają na ogonkach liściowych z podziemnych kłączy i magazynują wodę. Ogonki liściowe mają nieregularne brązowozielone plamki i prążki.

feey/unsplash
feey/unsplash

Uprawa rośliny

Ziemia

Zamiokulkas preferuje podłoże przepuszczalne, żyzne i próchnicze o lekko kwaśnym odczynie (pH 5,5-6,5) Dno jego doniczki powinno zawierać warstwę drenażu.

Stanowisko

Zamiokulkas preferuje miejsca półcieniste. Jednak przy znacznym niedoborze światła jego liście będą blaknąć i się wyciągać. Jeżeli stanowisko będzie zbytnio nasłonecznione, roślina zacznie dostawać brązowe plamy na liściach. Zamiokulkas ustawia się zawsze w stronę słońca, więc warto doniczkę co jakiś czas obracać.

Temperatura

Optymalna temperatura wzrostu zamiokulkasa to 20-25°C. Spokojnie wytrzymuje i wyższe temperatury. W okresie zimowym wystarczy mu 16-18°C. Zima to dla rośliny okres spoczynku. Jednak ponieważ jest to roślina podrównikowa, temperatury poniżej 5°C są dla niej zabójcze. Zbyt duże przeciągi też nie są wskazane.

Podlewanie

Zamiokulkas lubi okresy suszy. Tak samo jak kaktusy jest w końcu sukulentem. Dobrze więc czasami robić mu przerwy w podlewaniu. Podlewać roślinę należy tylko wtedy, gdy jej podłoże przeschnie. Lepiej odpuścić sobie jej podlanie, niż przelać roślinę. Woda do podlewania powinna mieć temperaturę pokojową. A zimą tą czynność należy znacznie ograniczyć.

Nadmierne podlewanie powoduje żółknięcie liści! I jest przyczyną niepowodzenia w uprawie tej rośliny. Najlepiej zapominać o podlewaniu nawet na 2 tygodnie. I unikać trzymania rośliny w wilgotnym podłożu. Zbytnie dbanie o zamiokulkasa mu nie pomaga ?

feey/unsplash
feey/unsplash

Pielęgnacja

Zamiokulkas rośnie dość wolno, ale jego rozmiary mogą być duże, więc potrzebuje trochę miejsca. W naturze osiąga 1 m wysokości, a rocznie potrafi mu przybyć parę nowych ogonków liściowych.

W miarę starzenia zamiokulkas gubi dolne liście, a inne potrafią żółknąć.

Nawożenie – wystarczy 1/2 albo 1/4 dawki nawozu wieloskładnikowego dla roślin zielonych co 2-3 tygodnie. Zbyt intensywne nawożenie jest dla rośliny tak samo szkodliwe jak zbytnie podlewanie i może doprowadzić do jej gnicia.

Przesadzanie – tą czynność najlepiej wykonać na wiosnę. Młode rośliny należy przesadzać co roku, starsze co 3-4 lata. Należy wtedy bardzo uważać na kłącza rośliny, aby ich nie uszkodzić. I pamiętać o zapewnieniu drenażu na dnie nowej doniczki.

Rozmnażanie – można tego dokonać poprzez podział kłączy podczas przesadzania lub poprzez sadzonki liściowe. Sadzonki pobrać należy między kwietniem a czerwcem z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego. Przyda się bardzo ukorzeniacz, który przyspieszy cały proces. Po posadzeniu takiej sadzonki do ziemi, roślina szybko powinna nam się rozrosnąć. Proces ukorzeniania powinien trwać 3-4 tygodnie.

Można też ukorzeniać pojedyncze listki, ale proces uzyskania z niego nowej rośliny trwa kilka lat.

pinterest
pinterest

Choroby i szkodniki

Szkodniki w przypadku zamiokulkasa to rzadkość. Mogą się jednak trafić nicienie glebowe.

Jeśli chodzi o choroby, to często są one przeniesione w glebie lub od innych roślin. Najczęściej może się pojawić zwykła zgnilizna i jeżeli nasza roślina zacznie pachnieć rybami, roślinę lepiej wyrzucić.

Już wiesz jak uprawiać zamiokulkasa zamiolistnego. Poznaj błędy w pielęgnacji roślin.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także