PoradyZanim kupię owoce, zawsze sprawdzam kody na naklejkach. Orientuję się, które były pryskane

Zanim kupię owoce, zawsze sprawdzam kody na naklejkach. Orientuję się, które były pryskane

jak rozpoznać pryskane owoce, fot. genialne
jak rozpoznać pryskane owoce, fot. genialne
Manuel

13.06.2023 17:29

Jak rozpoznać pryskane owoce? Okazuje się, że jest na to prosty trik. On sprawdzi się w przypadku owoców kupowanych w supermarketach.

Większości z nas zależy na tym, aby owoce, które kupujemy, były wyhodowane możliwie jak najbardziej naturalne. Nikt nie ma ochoty dostarczać swojemu organizmowi dawki chemicznych składników. A często niestety tak właśnie się dzieje. Jest jednak prosta metoda, dzięki której szybko rozpoznasz pryskane owoce. Wszystko, co musisz zrobić, to spojrzeć na ich kod (zakładając, że jest umieszczony na skórce).

Jak rozpoznać owoce pryskane chemią? Sprawdź te liczby

Wbrew temu, co sądzi większość ludzi, kody na owocach nie są przypadkowymi liczbami. Mówią one wyraźnie o tym, z jakiego rodzaju hodowli pochodzą dane sztuki. Najczęściej spotkasz się z trzema sytuacjami.

  • Na początku kodu znajduje się liczba 8 - możesz być w tym przypadku pewien, że owoce pochodzą z hodowli GMO. Innymi słowy, zostały zmodyfikowane genetycznie, tak żeby np. miały lepszy smak, ładniejszy kolor, czy jeszcze inne pożądane cechy. Raczej unikaj takich owoców.
  • Na początku kodu znajduje się liczba 9, a cały kod jest pięciocyfrowy - to jasna informacja, że owoce, które masz przed sobą, pochodzą z ekologicznych upraw. Możesz je śmiało kupować.
  • Na początku kodu znajduje się liczba 3 lub 4 - owoc lub warzywo zostało wyprodukowane z użyciem nawozów sztucznych. Może być więc bardzo różnie z jego smakiem i wartością odżywczą.
jak rozpoznać pryskane owoce, fot. freepik
jak rozpoznać pryskane owoce, fot. freepik

Co zrobić, jeśli owoce nie mają żadnego kodu? Czy da się jakoś rozpoznać te dobre?

Niestety nie ma jednej pewnej metody, która pozwoli ci stwierdzić czy dany owoc jest dobry w smaku i czy wyprodukowano go w oparciu o ekologiczne metody (jeśli nie ma na nim kodu). Jednak silną wskazówką jest przede wszystkim zapach, jaki owoce wydzielają. Zazwyczaj sztuki potraktowane chemicznymi substancjami, bardzo ładnie wyglądają, ale często praktycznie w ogóle nie pachną. Jeśli spotkasz się z czymś takim, to możesz w dużym stopniu być pewien, że dane owoce pochodzą z nie do końca pewnych upraw.

jak rozpoznać pryskane owoce, fot. freepik
jak rozpoznać pryskane owoce, fot. freepik
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także