Zanim otworzysz nową butelkę płynu do prania, nie zapomnij o jednym!
Płyn do prania jest częstą alternatywą proszku. Pomimo wielu zalet, ma też i wady. Najważniejszą jest to, że nie jest neutralny dla pralki i naszej skóry. Dodane do niego sztuczne aromaty i barwniki mogą ją podrażniać. Zaś jego resztki — pozostawione w pralce — doprowadzają do powstania pleśni. Zobacz, co musisz wiedzieć, otwierając nową butelkę płynu do prania.
21.03.2023 12:44
Sposób na dobre pranie
Wiele osób nie wyobraża sobie prania bez użycia tego detergentu. Jedni czytają etykietę zawartą z tyłu opakowania, a inni zaś mają do nich obojętny stosunek. Ignorowanie jej to błąd! W ten sposób można bardzo niekorzystnie wpłynąć na jakość naszych ubrań. Czy zdarzyło ci się, że twoje ciuchy po praniu były szorstkie i przesiąknięte do cna płynem? A może nawet były niedoprane i sztywne? To nie wina producenta ani oszustwo reklamodawców, że produkt nie zadziałał tak, jak obiecywali. Są duże szanse, że odpowiedzialność za to ponosisz ty. Dlaczego? Bo nie zerknąłeś na umieszczoną z tyłu etykietę, więc nie użyłeś detergentu zgodnie z wytycznymi. To zaś przełożyło się na zmarnowanie pieniędzy, czasu i detergentu.
Jak stosować płyn do prania?
Żelazną zasadą każdego prania powinno być czytanie etykiet. Działanie zgodnie z zaleceniami pozwoli nam wiele zaoszczędzić — nie tylko czas i pieniądze, ale też nerwy. Źle wyprane ubrania mogą wzbudzić niemałą irytację — szczególnie jeśli zależy nam na czasie. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić po otwarciu nowej butelki z płynem, jest przeczytanie wskazówek. Jasno tłumaczą, ile środka zastosować w zależności od:
- wielkości danego wkładu prania,
- kolorystyki pranych materiałów,
- stopnia twardości wody.
Wolisz naturalne środki? Zrób własny domowy płyn do prania
Domowy płyn do prania zrobisz dosłownie w kilka minut, a efekty sprawią, że nie będziesz chciał wrócić do sklepowych detergentów. Do jego wykonania potrzebujesz:
– 1/2 szklanki sody kalcynowanej,
– 1/2 szklanki boraksu,
– 1/4 szklanki płatków mydlanych (lub po prostu szarego mydła startego na wiórki),
– 2 litrów gorącej wody: 1 litr do rozpuszczenia składników + 1/2 litra do dolania + 1/2 litra do zmieszania.
Sodę i boraks rozpuść w 1 litrze gorącej wody. Płatki mydlane gotuj w 0,5 litra wody, aż do rozpuszczenia, a potem połącz je z roztworem sody i boraksu. Dolej jeszcze pół litra wody. Całość mieszanki umieść w szczelnie zakręcanym pojemniku. Teraz mocno zmieszaj, jak w szejkerze (mieszaj tak przed każdym użyciem). Nie stosuj do wełny i jedwabiu. Do prania dodawaj 100 do 200 ml tak przygotowanego domowego płynu do prania.