PoradyZanim zabiorę się za czyszczenie lamp w samochodzie, idę do łazienki po sprawdzony środek

Zanim zabiorę się za czyszczenie lamp w samochodzie, idę do łazienki po sprawdzony środek

jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. Genialne.pl
jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. Genialne.pl
Manuel
19.04.2023 12:24

Reflektory to jedne z najważniejszych elementów w aucie, od których zależy twoje bezpieczeństwo na drodze. To kluczowe, żeby zwłaszcza w nocy działały bez zarzutu. Pokażemy ci, jak wyczyścić lampy w samochodzie.

Obecnie lampy samochodowe nie są już szklane — tak jak dawniej — tylko wykonane z tworzyw sztucznych. Takie rozwiązanie ma swoje zalety: trudniej taki reflektor rozbić, a jego kształt może być bardziej fantazyjny. Są jednak i wady: obudowy takich świateł szybciej matowieją i robią się mniej przejrzyste. Z tego powodu musisz je regularnie czyścić, aby korzystać z nich w pełni bezpiecznie.

Jak wyczyścić lampy w samochodzie? Domowe i profesjonalne sposoby

Reflektory możesz wyczyścić za pomocą specjalistycznych płynów albo domowych sposobów. Te drugie pozwalają zaoszczędzić sporo pieniędzy, ale często nie przynoszą równie dobrych efektów. Producenci samochodów zalecają oczywiście tylko specjalistyczne środki czyszczące. Pokażemy ci obydwa sposoby.

jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. getty images
jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. getty images

Czyszczenie reflektorów w aucie za pomocą przeznaczonych do tego detergentów

Będziesz potrzebował:

  • ściereczki z mikrofibry,
  • płynu do mycia szyb,
  • specjalistycznego środka do polerowania plastików,
  • środka zabezpieczającego szkło przed promieniowaniem UV,
  • taśmy malarskiej,
  • opcjonalnie wodnego papieru ściernego.

Zacznij od zabezpieczenia powierzchni wokół lampy za pomocą taśmy. Przyjrzyj się kloszom: jeśli są mocno porysowane, przeprowadź szlifowanie za pomocą wodnego papieru ściernego. Następnie umyj reflektory za pomocą płynu do mycia szyb i wytrzyj do sucha ściereczką z mikrofibry. Teraz wypoleruj obudowę środkiem do polerowania, a na końcu nałóż środek zabezpieczający szkło przed promieniowaniem UV. W sklepach samochodowych (a czasem także na stacjach benzynowych) z reguły można kupić od razu gotowe zestawy, za pomocą których przeprowadzisz tego typu czyszczenie.

jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. getty images
jak wyczyścić lampy w samochodzie, fot. getty images

Jak wyczyścić lampy w samochodzie domowymi metodami?

Masz tutaj kilka możliwych opcji:

  • WD-40: poza profesjonalnymi środkami to zdecydowanie najlepsze rozwiązanie. Zaaplikuj WD-40 na lampę i przetrzyj ją za pomocą miękkiej ściereczki.
  • Pasta do zębów: wypoleruj klosz lampy za pomocą kolistych ruchów. Pamiętaj, aby była to klasyczna pasta, a nie jakaś z granulkami.
  • Soda oczyszczona: wymieszaj ją z wodą w proporcji 1:2. Następnie powstałą papkę wetrzyj w powierzchnię lampy, wykorzystując do tego ściereczkę z mikrofibry.

Triki samochodowe dla kierowców. Warto je znać, bo ułatwiają życie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także