PoradyZanurz w tym srebrne sztućce. Po 30 minutach wypoleruj, a będą jak nowe

Zanurz w tym srebrne sztućce. Po 30 minutach wypoleruj, a będą jak nowe

jak wyczyścić srebrne sztućce fot. getty images
jak wyczyścić srebrne sztućce fot. getty images
Manuel
19.04.2023 20:08

Czyszczenie srebrnych sztućców potrafi być prawdziwą zmorą, ale tylko jeśli nie wiesz, jak się do tego zabrać. Pokażemy ci kilka domowych, prostych środków, które sprawdzają się dużo lepiej niż sklepowe chemikalia (te często niszczą srebro). Wiedząc, jak wyczyścić srebrne sztućce, od teraz będą zawsze lśniące i błyszczące.

Co sprawia, że srebrne sztućce ciemnieją?

Jest kilka różnych czynników, które mogą sprawić, że twoje srebrne sztućce nawet po krótkim czasie używania będą wyglądały, jakby były kupione 20 lat temu. W praktyce jednak dzieje się tak zazwyczaj głównie z dwóch powodów. Pierwszym jest to, w jaki sposób je na co dzień czyścisz. Wiele osób popełnia ten prosty błąd, że używa do tego zwykłego płynu do mycia naczyń. A ten często nie jest dostosowany do czyszczenia srebra i ma silne środki chemiczne, które temu materiałowi poważnie szkodzi. W rezultacie takie srebrne sztućce myte z całą resztą naczyń bardzo szybko tracą swój naturalny kolor i ciemnieją.

Drugą, z reguły współwystępującą, przyczyną jest kontakt srebra z niektórymi potrawami, m.in. ryby, majonez, jajka i brokuły powodują ciemnienie srebra. Zawierają one siarczek, który osadza się na srebrze i powoduje jego ściemnienie oraz utratę intensywności koloru. Na szczęście nie musisz się tego obawiać - nie jest to proces groźny dla zdrowia, sprawi "tylko", że twoje sztućce będą gorzej wyglądały.

jak wyczyścić srebrne sztućce, fot. getty images
jak wyczyścić srebrne sztućce, fot. getty images

Jak wyczyścić srebrne sztućce? Skuteczne, domowe sposoby

Jeśli chcesz, żeby twoje srebrne sztućce zachowały swój blask, to możesz zdać się oczywiście na (dość drogie) sklepowe preparaty, przeznaczone specjalnie dla nich. Jednak dużo lepszym wyjściem jest sięgnąć po domowe rozwiązania, które były stosowane w przypadku takich sztućców już wiele pokoleń temu. Oto najskuteczniejsze mieszanki:

  • soda oczyszczona, ocet i woda - zacznij od umycia sztućców pod ciepłą wodą, tak aby zebrać z nich największe zabrudzenia. Teraz zagotuj trzy litry wrzątku. Następnie dodaj do niego cztery łyżki stołowe sody i pięć łyżek octu. Zanurz srebrne sztućce w tym roztworze i pozostaw je tak na co najmniej trzydzieści minut. Po tym czasie wyciągnij je z mieszanki (albo ją po prostu wylej), opłucz sztućce pod wodą i wypoleruj;
  • sól i woda - zacznij od wstępnego umycia sztućców (tak jak poprzednio). Następnie rozpuść łyżkę soli w ciepłej wodzie. Zanurz w tym roztworze sztućce na 15 minut. Po tym czasie wyjmij je, opłucz i wypoleruj do czysta.

Spryskała kuchenkę gazową i przykryła folią spożywczą. Tłuszcz dosłownie wytopił się ze szczelin

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także