PoradyZapach stęchliny oraz pleśni zniknie z książek! Wystarczy jeden produkt z kuchni

Zapach stęchliny oraz pleśni zniknie z książek! Wystarczy jeden produkt z kuchni

Jak usunąć zapach z książek fot. genialne.pl
Jak usunąć zapach z książek fot. genialne.pl
17.02.2023 20:56

Przekonaj się jak usunąć brzydki zapach z książek i spraw, aby wreszcie przestały wydzielać woń stęchlizny. Zrobisz to naprawdę prostymi sposobami.

Książki nie lubią wody. Kiedy są przechowywane w wilgotnym środowisku, to ich kartki mogą zacząć pachnieć stęchlizną. Jak się pozbyć tej woni?

Jak pozbyć się zapachu pleśni z książek?

Aby Twoje ulubione tytuły przestały brzydko pachnieć, możesz wypróbować kilka patentów. Weź do ręki sodę oczyszczoną i rozsyp ją między kartki. Następnie odczekaj przynajmniej 12 godzin. Po tym czasie usuń sodę. Ona jest doskonałym pochłaniaczem nieprzyjemnych zapachów. Jeżeli nie masz akurat sody pod ręką, to możesz zastąpić ją silikonowym żwirkiem dla kota. On również da zadowalające rezultaty.

jak usunąć brzydki zapach z książek, fot. Unsplash
jak usunąć brzydki zapach z książek, fot. Unsplash

Co zrobić, aby kartki książek ładnie pachniały?

Natomiast jeżeli już Twoje książki przestaną wydzielać odór pleśni, to możesz zadbać o to, aby zaczęły przyjemnie pachnieć. Wówczas czytanie będzie jeszcze większą frajdą. ;) Jak to zrobić? Najpierw zbierz ulubione zioła oraz kwiaty. Następnie pojedyncze płatki bądź listki włóż między kartki i zasusz. Książka przejdzie wonią roślin. Możesz również na półce między książkami ułożyć woreczki z zasuszonymi kwiatami lawendy.

Jak czyścić książki?

Swój prywatny księgozbiór należy gruntowanie czyścić przynajmniej co pół roku. To dość żmudny proces, ale konieczny do zachowania dobrego stanu książek. Jak się do tego zabrać? Najpierw każdy wolumen skieruj stronami w dół i energicznie przekartkuj. Dzięki temu prostemu zabiegowi usuniesz cały kurz zalegający między kartkami. Później grzbiety i okładki książek przetrzyj lekko wilgotną ściereczką.

jak usunąć brzydki zapach z książek, fot. Unsplash
jak usunąć brzydki zapach z książek, fot. Unsplash

Do czyszczenia książek nadadzą się też wybrane narzędzia. Kurz dobrze usuwają:

  • miotełki elektrostatyczne (one nie rozgarniają kurzu na boki, ale zatrzymują go na powłokach materiału z jakiego są wykonane),
  • ssące końcówki odkurzacza lub okrągłe końcówki z miękkim włosiem,
  • odkurzacze ręczne (wykorzystaj końcówkę z włosiem).

Oczywiście kiedy już wyczyściłeś wszystkie swoje książki, to nie zapomnij także umyć regał, na którym zwykle stoją. W tym wypadku dostosuj detergent to materiału, z którego wykonana jest Twoja biblioteczka. Zwykle dobrze sprawdzi się lekko wilgotna ściereczka i odrobina płynu do mycia naczyń lub specjalne specyfiki do czyszczenia drewna.

Sposoby na kolorowanie koszulek!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także