PoradyLajfhakiZapach tej przyprawy w lesie nie wróży nic dobrego. Gdy go poczujesz, od razu czmychaj!

Zapach tej przyprawy w lesie nie wróży nic dobrego. Gdy go poczujesz, od razu czmychaj!

Zapach maggi w lesie, fot. Gettyimages
Zapach maggi w lesie, fot. Gettyimages
08.06.2023 12:12

Las to miejsce, do którego chętnie wyruszamy na wędrówki — szczególnie wiosną i latem. Aktywność fizyczna na świeżym powietrzu oraz obcowanie z naturą to najlepsze formy relaksu. Jednak kiedy w powietrzu unosi się pewien charakterystyczny zapach, może być niebezpiecznie. Sprawdź, co wiąże zapach maggi w lesie z zagrożeniem.

Aromat przyprawy maggi doskonale zna każdy. Niektórzy używają jej do każdej możliwej potrawy. Jednak wyczuwalna w lesie nie jest dobrą wróżbą i świadczy o obecności... dzików. Często zwierzęta te, widząc człowieka, uciekają lub chowają się wśród krzewów. Warto pamiętać, kiedy tylko wyczujemy ten charakterystyczny aromat, że "dzik jest dziki, dzik jest zły, dzik ma bardzo ostre kły", jak mówi stara dziecinna piosenka. Należy zachować wzmożoną ostrożność.

Czy dziki używają maggi w lesie?

Nie, te dwa zapachy są tylko ciekawym zbiegiem przypadku i natury. Skład przyprawy jest mylnie wiązany z lubczykiem, natomiast ciała dzików wytwarzają łudząco przypominający nam ludziom kuchenny zapach. Eksperci uważają, że zwierzęta te często są wabione przez myśliwych na zapach maggi i co ciekawe bardzo ją lubią ze względu na zawarty w niej glutaminian.

Obraz

Jak zachować się, kiedy poczujemy zapach maggi w lesie?

W pierwszej kolejności warto zachować spokój i nie panikować, ponieważ zwierzęta wyczuwają nasz strach. Następnie należy szybko opuścić las (najlepiej tą samą ścieżką) albo porwać się na odwagę i głośno zaznaczyć swoją obecność. Wystarczy zacząć rozmawiać głośno z samym sobą lub pozostałymi członkami wyprawy. Większość dzikich zwierząt, kiedy tylko usłyszy ludzki głos, błyskawicznie ucieka. Zagrożenie może pojawić się tylko wtedy, kiedy dziki są razem z młodymi, ponieważ rodzice mogą chcieć obronić swoje pociechy przed intruzami, czyli ludźmi. Więc jeśli nie zbliżałeś się do małych dzików, to możesz być spokojny. Nie warto zaczepiać dzikich zwierząt bez powodu, lepiej pozostawić je w spokoju, a one odwdzięczą się tym samym.

Obraz

Jak zachować się podczas ataku dzika?

W pierwszej kolejności trzeba pomału wycofywać się do tyłu, nie uciekając, bo może to dodatkowo rozwścieczyć zwierzę. Natomiast kiedy nie ma pola do ucieczki, to warto wspiąć się na drzewo i pozostać na nim do czasu zniknięcia dzika. Zwierzę to jasno komunikuje atak, głośno prychając oraz potrząsając głową, więc ty również musisz być głośny i zacząć tupać lub klaskać w dłonie.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także