PoradyZaparowane szyby w samochodzie? Tak najszybciej zapomnisz o problemie

Zaparowane szyby w samochodzie? Tak najszybciej zapomnisz o problemie

Zaparowane szyby Fot. DaveHax / YouTube
Zaparowane szyby Fot. DaveHax / YouTube
Manuel
09.12.2022 06:22, aktualizacja: 09.12.2022 14:25

Zaparowane szyby w aucie to zmora wszystkich kierowców, zwłaszcza jesienią i zimą. Na szczęście jest kilka skutecznych sposobów, które pomogą Ci sobie poradzić z tym problemem.

Skąd się biorą zaparowane szyby w samochodzie?

Powodem zaparowania szyb jest temperatura i zawartość wilgoci w powietrzu. W zimny dzień, każda ilość wilgoci w powietrzu wewnątrz samochodu - pochodząca z oddechu pasażerów, śniegu na butach, i tym podobnych - zamienia się w skroploną parę, gdy trafia na powietrze przy szybach (które jest wtedy zwykle poniżej temperatury, zwanej fachowo punktem rosy). W gorący, wilgotny dzień dzieje się odwrotnie - gdy wilgotne powietrze na zewnątrz samochodu osiąga punkt rosy przy przedniej szybie po schłodzeniu przez system klimatyzacji.

Zaparowane szyby w aucie - jak sobie z nimi poradzić?

Kiedy masz do czynienia z zimną pogodą na zewnątrz i włączasz grzejnik wewnątrz samochodu, mgła zazwyczaj zacznie się tworzyć na wewnętrznej stronie szyb samochodowych. Oto kilka możliwości, aby oczyścić te okna:

Zaparowana szyba w aucie, fot. Freepik
Zaparowana szyba w aucie, fot. Freepik

Jeśli masz mało czasu i nie masz żadnych specjalistycznych środków pod ręką

Najpierw włącz ogrzewanie na maksymalne ustawienie, ponieważ gorące powietrze może zatrzymać więcej wilgoci. Następnie włącz klimatyzację, która wyciągnie wilgoć z powietrza, gdy będzie ono przechodzić przez systemy chłodzące. Na koniec wyłącz przycisk recyrkulacji, aby zimniejsze, bardziej suche powietrze dostało się do samochodu. Jeśli to możliwe, uchyl okna na kilka minut, aby pomóc w wymianie wilgotnego powietrza wewnętrznego na suche powietrze zewnętrzne.

Zastosuj spray przeciwmgielny

Spraye przeciwmgielne są przeznaczone do kontroli wilgoci wewnątrz samochodu. Wszystko co musisz zrobić to rozpylić je na zewnętrzną i wewnętrzną powierzchnię szyby Twojego samochodu. Zwykle radzą sobie z wszelką parą natychmiastowo, a przy tym są dość tanie, wiele osób więc się na nie zdaje.

Użyj saszetek z kulkami krzemionkowymi

Saszetki z kulkami krzemionkowymi to tani i skuteczny sposób na zmniejszenie zawartości wilgoci wewnątrz samochodu. Ponieważ zwykle utrzymują one żywność, leki i inne produkty świeże i suche, działają w ten sam sposób w samochodach. Możesz wykorzystać je jako osuszacz, umieszczając kilka kulek krzemionkowych w skarpecie lub rajstopach i umieszczając je w swoim samochodzie w pobliżu szyb. Znacznie pomogą one w walce ze skraplającą się parą. Gdy skarpeta z nimi nasiąknie wilgocią warto ją oczywiście wymienić.

Taki pochłaniacz wilgoci warto też umieścić na dywanikach samochodowych. W czasie deszczowych dni to na nich jest najwięcej wody, która potem w postaci opary osadza się na szybie.

Zaparowana szyba w aucie, fot. Freepik
Zaparowana szyba w aucie, fot. Freepik

Pianka do golenia

Pianka do golenia to zaskakujący sposób, aby zapobiec zaparowaniu szyb samochodu. Weź po prostu garść pianki do golenia i rozprowadź ją na szybie swojego samochodu za pomocą czystej szmatki. Pozwól, aby pianka pozostała na szybie przez około dwie minuty, zanim użyjesz czystej szmatki, aby ją wytrzeć. Pianka do golenia będzie tworzyć niewidzialną warstwę ochronną na górze szyby i będzie dodatkowo zapobiegać gromadzeniu się wilgoci na szybie, poprawiając widoczność.

A tutaj przeczytasz o tym, jak uchronić auto przed gradem?

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także