Zaparzam herbatę ziołową i maczam w niej czosnek przed sadzeniem
26.10.2022 10:26
Czosnek jest świetnym dodatkiem do każdej potrawy, co czyni go uwielbianym przez wiele osób. Jest również niezwykle łatwy w uprawie o każdej porze roku. Czym zaprawić czosnek zimowy do sadzenia?
Kiedy należy rozpocząć uprawę czosnku zimowego?
Czosnek do prawidłowego rozwoju potrzebuje kilku tygodni temperatur, które są na poziomie lub poniżej 4°C. Jednak potrzebują również wystarczająco dużo czasu, aby wyhodować korzenie przed zamarznięciem ziemi. Posadź czosnek na chwilę przed pierwszymi przymrozkami, ale unikaj sadzenia go tuż przed dużymi mrozami. Czosnek nie radzi sobie dobrze w upale, więc należy go sadzić, gdy tylko pogoda zacznie się ochładzać. W większości przypadków wrzesień - listopad to dobre ramy czasowe dla sadzenia czosnku.
Jakie są korzyści z uprawy czosnku zimą?
Czosnek może być sadzony jesienią lub wiosną. Jednakże, czosnek posadzony wiosną lub latem ma tendencję do bycia mniejszym i wolniej rosnącym niż czosnek posadzony jesienią. Dzieje się tak dlatego, że czosnek potrzebuje chłodnej pogody, aby stymulować wzrost na początku swojego życia, ale zimna pogoda może również uszkodzić dojrzałe liście czosnku. Wiosenny czosnek musi być zbierany przed zimą, co skutkuje krótszym okresem wegetacji. Dodatkowo, sadzenie jesienią oznacza mniej pracy. Ponieważ większość wzrostu korzeni odbywa się zimą, czosnek wymaga wyjątkowo mało opieki.
Jak sadzić i pielęgnować czosnek zimowy?
Czosnek najlepiej radzi sobie w glebie gliniastej, dobrze przepuszczającej wodę i lekko kwaśnej. Przed sadzeniem można dodać do gleby kompost, aby poprawić jej ogólną jakość. Wybierz miejsce sadzenia, które jest dobrze nasłonecznione. Czosnek najlepiej czuje się, gdy ma od 6 do 8 godzin słońca dziennie. Usuń wszelkie chwasty w okolicy przed rozpoczęciem sadzenia. Jeśli naturalna gleba w ogrodzie jest słabo drenująca i nie chcesz poświęcać czasu i wysiłku na jej modyfikację za pomocą dodatków do gleby, spróbuj uprawiać czosnek w podwyższonej grządce.
Nie sadź czosnku tam, gdzie wcześniej rosła cebula. To zwiększa ryzyko rozwoju chorób grzybowych. Odpowiednie będą grządki po kapuście, ogórkach, ziemniakach czy selerze.
Użyj największych, najzdrowszych ząbków, jakie możesz użyć, i sprawdź je dokładnie pod kątem chorób, przebarwień lub uszkodzeń. Umieść każdy ząbek na głębokości około 5 cm, stroną z korzeniami skierowaną w dół, i rozstaw je w odległości 7-12 cm od siebie. Przykryj je ziemią i warstwą ściółki. Każda ściółka będzie działać, ale słoma zdaniem wielu osób sprawdza się najlepiej. Następnie pozostaw je do wiosny. Po ostatnich przymrozkach w roku należy usunąć ściółkę, aby młode liście mogły zacząć się przebijać. Czosnek zużywa dużo azotu, dlatego konieczne może być nawożenie go nawozem o wysokiej zawartości azotu.
Podlewaj je co kilka dni lub dwa razy w tygodniu. Można jednak zaprzestać tak częstego podlewania w tygodniach poprzedzających zbiory. Liście należy pozostawić w spokoju, ale tworzące się łodygi kwiatowe należy przyciąć. W ten sposób roślina przestaje wkładać energię w kwitnienie, co skutkuje mniejszą cebulką.
Czym zaprawić czosnek zimowy do sadzenia?
Jeśli masz niewielką uprawę, to możesz pomóc swojemu czosnkowi w tym, aby pięknie wyrósł zaprawiając go:
- warto spróbować moczenie w naparze z rumianku przez około 30 minut. 15 gram suszu rumianku zalej wrzącą wodą, a następnie pozostaw pod przykryciem do ostudzenia. Rozcieńcz napar w 1 litrze wody i zamocz ząbki;
- alternatywnie warto także moczyć pojedyncze ząbki w wywarze z drobno posiekanych gałęzi czeremchy przez 12-14 godzin. Zalej posiekane gałązki czeremchy wrzątkiem i gotuj przez 30 min, po ostudzeniu wywar będzie gotowy do użycia;
- możesz moczyć pojedyncze ząbki przez 20 minut w roztworze nadmanganianu potasu (0,03%);
- sprawdza się również zaprawianie nasion, w tym ząbków czosnku przed siewem 2,5 % roztworem Biochikolu;
- jeśli lubisz bardziej skomplikowane zabawy, to warto spróbować zaprawiania na sucho w popiele drzewnym z czeremchy zwyczajnej lub w mączce bazaltowej. Zrób to na kilka dni przed planowanym sadzeniem. Po tych zabiegach ząbki musisz od razu osuszyć i wysiać w tym samym dniu.