PoradyLajfhakiZasada 72 godzin. Ten amerykański trik na oszczędzanie jest coraz popularniejszy

Zasada 72 godzin. Ten amerykański trik na oszczędzanie jest coraz popularniejszy

Zasada 72 godzin. Fot. Freepik.com
Zasada 72 godzin. Fot. Freepik.com
19.01.2023 09:18

Oszczędzanie pieniędzy kojarzy Ci się z żelaznymi ograniczeniami? To wcale nie musi tak wyglądać! Wystarczy, że nie będziesz wydawać kasy na niepotrzebne Ci rzeczy. Jak to zrobić? Świetnie radzą sobie z tym sprytni amerykanie – podzielili się z nami swoimi trikami!

Aby móc odłożyć sporą sumę na małe i większe przyjemności, wystarczy trochę sprytu i dobrej organizacji!

Jak zacząć oszczędzać? Małymi kroczkami

Jeśli tylko masz taką możliwość, ustaw automatyczny comiesięczny przelew10% wartości wypłaty gromadź na koncie oszczędnościowym.

Najprostszy, a zarazem najskuteczniejszy trik na oszczędzanie – skarbonka!

Nie musisz kupować tradycyjnej szklanej świnki – wystarczy nawet zwykły zakręcany słoik, na którym nakleisz karteczkę z napisem „oszczędności”. Wrzucaj tam wszystkie drobniaki, które kryją się w Twoich kieszeniach – nawet regularnie odkładane jednozłotówki po pewnym czasie dadzą Ci wysoką sumkę.

Money Jar with  coins on  background
Money Jar with coins on background

Zanim kupisz dziecku kolejną nową zabawkę…

Sprawdź tak zwany „marketplace” w mediach społecznościowych – być może ktoś z okolicy właśnie wystawił na sprzedaż używaną zabawkę w nienaruszonym stanie w okazyjnej cenie?

W taki sposób możesz również sam zarobić! Jeśli Twój maluch nie bawi się już jakimiś zabaweczkami lub wyrósł z niektórych ciuszków – wystaw je na sprzedaż w sieci! Nie zapłacisz za ogłoszenie ani grosza, a być może wpadnie Ci do portfela trochę dodatkowej kasy?

Umówiłeś się na wieczór z przyjaciółmi? Wybierając się do klubu, zacznij imprezę już w domu!

Razem ze znajomymi zacznijcie spotkanie u któregoś z was w domu. Koszt napojów i drinków przygotowanych na własną rękę z produktów kupionych w sklepie jest nieporównywalnie mniejszy niż na mieście!

People celebrating in a party
People celebrating in a party

Kreatywny trik rodem z amerykańskich filmów

Jeśli planujesz ślub i przyjęcie weselne, wyślij zaproszenia do tylu miliarderów, ilu adresy jesteś w stanie znaleźć (np. w internecie). Oczywiście, większość z pewnością je zignoruje, ale co jeśli jeden z nich po prostu wyśle Ci prezent, nie zawracając sobie głowy tym, czy faktycznie się znacie? Pobieżny i małoznaczący prezent dla tak bogatej osoby dla Ciebie może być bardzo kosztowny!

Zasada 72 godzin – nie wydawaj impulsywnie!

Często ulegamy zachciankom, bo wydaje nam się, że skoro przyszła nam na coś ochota, to musimy to mieć.

W sklepie internetowym pojawiła się oferta nowej kurtki, chociaż Twoja jest jeszcze w dobrym stanie – więc czy naprawdę jej potrzebujesz? Zapisz link do oferty i odczekaj 72 godziny – jeśli po tym czasie nadal będziesz chciał dokonać tego zakupu – zrób to. Większość ludzi jednak rezygnuje po upływie tego czasu, dzięki czemu oszczędza masę pieniędzy!

To naprawdę się opłaca! Niektórzy ludzie specjalnie powstrzymują się z zakupem i pozostawiają coś w koszyku na przykład na tydzień czasu, ale w innym celu… Właśnie po tym czasie często przychodzi im wiadomość, że właśnie ta rzecz jest dostępna teraz w niższej cenie! To specjalny trik sprzedawców, aby zachęcić nas do zakupu – możemy ich jednak przechytrzyć i z premedytacją czekać na taki ich ruch.

Woman playing laptop and using a credit card to pay for goods online.
Woman playing laptop and using a credit card to pay for goods online.

Miej osobny adres mailowy do zakupów internetowych

Jeśli będziesz kupował rzeczy w sieci, używając osobnego maila, to właśnie na niego będą przychodzić wiadomości z obniżkami i rabatami, zachęcające do zakupu. Dzięki temu Twoja podstawowa skrzynka będzie zawierała tylko ważne dla Ciebie maile i już nigdy nie zamówisz czegoś pod wpływem impulsu.

Trik na oszczędzanie godny wprawionego przedsiębiorcy

Raz w roku zadzwoń do swoich usługodawców (telewizja, internet, telefon itp.) i spróbuj wynegocjować atrakcyjniejsze warunki oferty. Być może się uda? Sami raczej nie będą zasypywać Cię telefonami, jeśli mają być na tym stratni, ale jeśli zadbasz o to sam – masz duże szanse na niższe rachunki!

Multitasking man working at home office
Multitasking man working at home office

Poznaj też kreatywne sposoby na oszczędzanie - te ozdoby do domu zrobisz własnoręcznie!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także