PoradyLajfhakiZasada kwadransa odmieni twoje bezsenne noce. 15 minut i śpisz jak kamień

Zasada kwadransa odmieni twoje bezsenne noce. 15 minut i śpisz jak kamień

zasada kwadransa, fot. Gettyimages
zasada kwadransa, fot. Gettyimages
14.10.2023 17:13

Jeśli masz problemy ze snem, to zasada kwadransa może odmienić twoje noce! Koniec z irytacją i poczuciem bezsensownego leżenia w łóżku. Im bardziej chcemy zasnąć, tym ciężej nam to przychodzi, a czas nieubłaganie płynie. Całe szczęście, że świat poznał tę modę zasypiania.

Ciało, które nie ma wystarczająco dużo odpoczynku, zacznie się wkrótce buntować. Picie kawy i energetyków to chwilowe rozwiązanie problemu. Gorzej jeśli chcemy zasnąć, ale z jakiegoś powodu nasz umysł nie chce na to pozwolić. Wypróbuj metodę kwadransa.

Zasada kwadransa. Jak to działa w praktyce?

Patrzysz w sufit i masz wrażenie, że czas stanął w miejscu? Czujesz zmęczenie, ale za nic w świecie nie potrafisz zasnąć? Jeśli tak, pora wyjść z łóżka! Brzmi bez sensu, w końcu leżysz, by zasnąć. Możliwe, że twoje ciało potrzebuje jednak zmiany, by odpowiednio zareagować. Cały trik polega na tym, by opuścić sypialnię i zająć się czymś przez ok. 15 minut. Nie patrz na zegar, nie używaj telefonu, bo dostarczysz sobie nowych bodźców i światła niebieskiego. Zajmij się czymś relaksującym. Ma być to około kwadrans, ważne by był to czas dla ciebie. Zrób herbatę, wyjdź na balkon lub złap za książkę i poczytaj w słabym oświetleniu. Kiedy poczujesz znużenie, skieruj się do łóżka. Być może zaraz odpłyniesz w krainę Morfeusza.

Obraz

To sprawia, że nie możesz spać

Ludzie nie zdają sobie sprawy jak to, co dzieje się dookoła nich, wpływa na ich sen. Godzinę przed zaśnięciem oglądasz filmiki lub kończysz odcinek serialu? Dostarczasz sobie porządną dawkę bodźców i światła niebieskiego, które hamują wydzielanie melatoniny w organizmie. Koło łóżka masz paczkę czekoladek? Najedzenie się słodyczami przed snem powoduje wyrzut insuliny, przez co czujesz się znacznie bardziej pobudzony. Dźwięki, zły materac, uciskająca odzież — to wszystko też ma wpływ na jakość snu. Zamiast oglądać coś w internecie, złap za książkę i przeczytaj rozdział lub dwa, a w ten sposób odprężysz się i wyciszysz galopujące myśli w głowie. Gwarantujemy, że jakość twojego snu znacznie się odmieni. Rankiem będziesz czuć się bardziej wypoczęty, a twoja produktywność dwukrotnie wzrośnie.

Obraz
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także