PoradyZasadź to w pobliżu ziemniaków. Stonka będzie omijać je szerokim łukiem

Zasadź to w pobliżu ziemniaków. Stonka będzie omijać je szerokim łukiem

sposób na stonkę, fot. Getty Images
sposób na stonkę, fot. Getty Images

28.04.2023 16:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Stonka to prawdziwa zmora każdego, kto bierze się za uprawę ziemniaków. Ten niepozorny chrząszcz jest bardzo żarłoczny i potrafi zmniejszyć plony o ponad połowę. Na szczęście istnieją proste, domowe sposoby na stonkę, które pozwolą ocalić uprawę.

Ziemniaki coraz częściej są uprawiane nie tylko na polach, ale również w przydomowych ogródkach oraz na balkonach. Nie jest to nic dziwnego. Ich hodowla nie jest trudna, a zebranie samodzielnie wyhodowanych bulw daje dużo satysfakcji. Jedynym problemem, jaki mogą napotkać ogrodnicy, jest stonka, która żeruje głównie na liściach (rzadziej na łodygach oraz kwiatach). Ten niewielki chrząszcz może zaatakować również uprawy pomidorów oraz papryki. Warto znać skuteczne sposoby na pozbycie się tego szkodnika.

Rośliny jako sposób na stonkę

Stonkę, tak jak wiele innych szkodników, można odstraszyć, wykorzystując rośliny o drażniącym je zapachu. Ta metoda daje podwójne korzyści w postaci podwójnych zbiorów. Stonkę odstraszają m.in. zioła takie jak mięta oraz bazylia. Ziemniaczany szkodnik nie lubi również aromatu chrzanu, fasoli oraz lnu.

Sposób na stonkę to zasadzenie obok niektórych roślin. Fot. Getty Images
Sposób na stonkę to zasadzenie obok niektórych roślin. Fot. Getty Images

Naturalne opryski jako sposób na stonkę

  • Aby zrobić gnojówkę z pokrzywy, potrzebujesz 1 kg tego ziela. Zalej je 10 l gorącej wody i odstaw na 5 dni. Po tym czasie stosuj preparat rozcieńczony z wodą w proporcji 1:10.
  • Z pędów jałowca możesz przygotować napar odstraszający stonkę. Kilka pędów zalej 10 litrami gorącej wody i odstaw na 3-4 godziny. Po tym czasie preparat jest gotowy do użycia.
  • Do wykonania emulsji na stonkę potrzebujesz 250 g proszku musztardowego, 100 ml octu i 100 ml terpentyny. Wymieszaj składniki i wykonaj oprysk.

Jakie są inne sposoby na stonkę?

Tanią i skuteczną metodą na pozbycie się stonki są pułapki feromonowe. Wydzielają atrakcyjny dla tych owadów aromat. Dzięki temu łatwo je zwabić, a następnie usunąć. Pułapki są dostępne w sklepach ogrodniczych, a ich ceny oscylują w okolicach 10 zł.

sposób na stonkę, fot. Getty Images
sposób na stonkę, fot. Getty Images

Coraz więcej osób wiesza żółte wstążki w ogrodzie. Powód cię zaskoczy!

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także