Newsy15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie

15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie

15 ciekawostek o życiu w Danii, jednym z najszczęśliwszych krajów na świecie
Mateusz Zelek
31.07.2021 08:03, aktualizacja: 31.07.2021 13:07

Dania to niezwykły skandynawski kraj, który zaskakuje na wielu płaszczyznach. Zapraszamy do galerii ciekawostek o Danii oraz jej mieszkańcach.

#15 Rower to jeden z głównych środków transportu

Pixabay
Pixabay

Duńczycy uwielbiają poruszać się na pojazdach napędzanych siłą własnych nóg. Według niektórych statystyk ponad 50% pracowników deklaruje, że woli w taki sposób dojeżdżać do pracy.

imgur
imgur

Rowerzyści w tym kraju mają także swoje unikalne znaki oraz sygnały. Sprzyja temu także fakt, że w miastach znajdziemy liczne ścieżki rowerowe. Dlatego będąc w Danii, obejrzyj się kilka razy, zanim wkroczysz na jej teren. Do tego Duńczycy uczą się jeździć na rowerze, gdy tylko nauczą się chodzić. W Danii można nawet zobaczyć nietypowe kosze na śmieci, które są przechylone, po to, aby, jadąc na rowerze, można wyrzucić śmieci bez zsiadania z niego.

Alfenstein8 / reddit
Alfenstein8 / reddit

#14 Rząd dba o wszystkich

Twitter/VisitDenmark
Twitter/VisitDenmark

W Danii ciężko wylądować na ulicy lub być pozbawionym środków do życia. Obecna polityka socjalna zakłada pomoc każdemu obywatelowi w razie potrzeby. To także oznacza bardzo rozwiniętą służbę zdrowia oraz kwestie ubezpieczeń społecznych.

#13 Brak bezdomnych psów i kotów

Twitter/Lerino
Twitter/Lerino

Duńczycy kochają zwierzęta co znajduje odbicie w bardzo rozbudowanych przepisach ochrony zwierząt. Dodatkowo na terenie Danii jest zakaz hodowli 13 ras psów, które są uważane za niebezpieczne. Znajdziemy tam m.in. buldoga amerykańskiego czy owczarka kaukaskiego. Z kolei na widok bezdomnego czworonoga obywatele informują odpowiednie służby, a te łapią go i zawożą do schroniska. Wówczas takie zwierzę jest kastrowane, badane oraz oddawane do adopcji.

#12 Prywatny samochód to prawdziwy luksus

Twitter/ Michael AJ
Twitter/ Michael AJ

Popularność rowerów oraz komunikacji miejskiej nie tylko wynika z ekologicznego podejścia Duńczyków, ale także z tego powodu, że samochód oraz jego utrzymanie to naprawdę spory wydatek. Sam zakup jest obarczony podatkiem rejestracyjnym oraz zielonym podatkiem właścicielskim (określanym na podstawie przyjazności dla środowiska pojazdu). Tymi samymi podatkami są obarczone także używane samochody. Do tego dochodzi wymóg stałych kontroli swojego pojazdu oraz posiadanie ważnego przeglądu. Nie dziwię się czemu Duńczycy wolą rowery...

#11 Miłość po duńsku

Twitter/ VisitDenmark
Twitter/ VisitDenmark

Miejscowi nie przeszkadzają publicznie okazywać swoje uczucia. Pary trzymają się za ręce, całują i przytulają za każdym rogiem, a mężczyźni są bardzo czuli i ostrożni wobec swoich kobiet. Duńczycy uważają, że sentymentalność nie podważa ich męskości.

#10 Mieszkańcy Danii noszą bardzo proste ubrania

Twitter/leo @ 5 days
Twitter/leo @ 5 days

Po strojach obywateli od razu widać słynny skandynawski minimalizm. Jest bardzo prawdopodobne, że nawet nie zauważysz milionera idącego obok Ciebie na ulicy. Duńczycy uwielbiają proste ubrania, łączące tylko kilka kolorów i nie używające wielu dodatków. Uwielbiają wygodne i praktyczne ubrania.

#9 Studenci w wieku akademickim nie muszą martwić się o pożyczki studenckie

Twitter/ITER
Twitter/ITER

Studenci otrzymują stypendium w wysokości 900 dolarów miesięcznie, pod warunkiem, że są obecnie zapisani na studia i nie mieszkają z rodzicami. Ten program zapewnia wszystkim studentom równe szanse studiowania, niezależnie od ich sytuacji finansowej.

#8 Luźne podejście do wychowania dzieci

Twitter/ Royalchildren_Europe
Twitter/ Royalchildren_Europe

Najmłodsi obywatele Danii mają dość sporą dozę swobody jeśli chodzi o swoje pomysły, nawet te lekkomyślne. Podobnie wygląda to w kwestii ubioru. W zimnych porach roku Duńczycy nie wkładają dużo ubrań swoim dzieciom i pozwalają im spać w wózkach na zewnątrz. W ten sposób dzieci przyzwyczajają się do mrozów i surowych zim. Dzięki silnemu systemowi odpornościowemu dzieci mogą chodzić bez czapek i czują się świetnie nawet wtedy, gdy jest zimno.

#7 Najsłynniejsze klocki na świecie mają swojego burgera

Imgur/glovelyday
Imgur/glovelyday

Lego to najsłynniejszy duński produkt eksportowy, który zna każdy na tym świecie. Kultowe klocki na dobre zadomowiły się w wielu dziecięcych pokojach, mają także swoje gry wideo czy hity kinowe. Nie dziwi zatem to, że w Danii możemy zamówić legoburgera.

#6 Wykorzystują maksymalnie ciepłe dni

Obraz

Chociaż w Danii nie ma wielu upalnych dni (około 2-3 miesiące w roku), obywatele uwielbiają wyjeżdżać na kempingi, zakładać przydomowe ogródki oraz odpoczywać w domkach poza miastem. 

#5 Duńczycy uwielbiają dobrze zjeść

Obraz

Ogólnie dania duńskie są wysoce kaloryczne i pożywne. Mieszkańcy tego kraju jedzą dużo ziemniaków i warzyw gotowanych lub gotowanych na parze, a także dużo wieprzowiny i ryb. A ponieważ Dania jest otoczona morzem, owoce morza stanowią ogromną część ich diety. Do najpopularniejszych potraw na co dzień należą śledzie smørrebrød i ciastka rybne. Poza tym Duńczycy uwielbiają słodycze, a zwłaszcza ciasta, które są obecne na każdej kolacji.

#4 Możesz przemierzać całą Danię... w Minecraftcie

Twitter/games
Twitter/games

Duńska agencja Geodata odtworzyła cały kraj Danii w grze Minecraft w skali 1: 1. To jedna z największych kreacji w historii Minecrafta, składająca się z około 4000 miliardów cegieł i 1 terabajta danych. Nie zabrakło oczywiście graczy, którzy zaczęli wysadzać całą mapę. W miejsce wybuchów budowane są czołgi oraz amerykańskie flagi.

#3 Ekologia przede wszystkim

Obraz

Mocne ograniczenie samochodów prywatnych oraz nacisk na transport rowerowy oraz publiczny wynika głównie z ekologii Duńczyków. Dania stawia mocno na energie odnawialne, recykling oraz wszelkie formy ograniczenia plastiku. Nie dziwi zatem, że w sklepach znajdziemy mnogość artykułów oznaczonych jako ekologiczne.

#2 Zawieranie przyjaźni bywa problemem

Twitter/Nightswimming
Twitter/Nightswimming

Spora część Duńczyków nawiązuje przyjaźnie w dzieciństwie i zwykle na całe życie. Jako dorośli niekoniecznie szukają nowych. Będą przyjaźnie nastawieni w sytuacjach zawodowych, ale to nie znaczy, że są zainteresowani zaproszeniem Ciebie i Twojego partnera/ki do domu na obiad. Jeśli jesteś zainteresowany zaprzyjaźnieniem się z Duńczykami, najlepszym sposobem jest dołączenie do jakiejś grupy — grupy chóralne są bardzo popularne w Danii, podobnie jak kluby. Inne opcje obejmują grupy religijne — w lokalnych kościołach i meczetach często odbywają się spotkania społeczności — grupy polityczne lub wolontariat, aby uczyć dzieci w lokalnym klubie piłkarskim lub studiu tańca.

#1 Duńczycy czują się bezpiecznie

Pixabay
Pixabay

W Danii panuje wysoki poziom bezpieczeństwa, a wskaźnik przestępstw jest bardzo niski. Wynika to nie tylko z mentalności obywateli, ale także z dużej skuteczności przeciwdziałania duńskich służb przeciwko przestępczości zorganizowanej. Ideologię narodu duńskiego doskonale opisuje tak zwane prawo Jantego. Termin ten został ukuty przez duńsko-norweskiego pisarza Aksel Sandemose w jego satyrycznej powieści A Fugitive Crosses His Tracks. Istnieje 10 zasad, które mówią między innymi, że ludzie nie powinni pokazywać, jak bardzo są bogaci, chwalić się swoimi osiągnięciami i umiejętnościami, myśleć, że są wyjątkowi lub kpić z innych.

Jak stworzyć wyjątkową koszulkę? To banalnie proste:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także