PoradyDomowe triki10 nietypowych sposobów na zastosowanie soli. Zdziwisz się do czego możesz ją użyć!

10 nietypowych sposobów na zastosowanie soli. Zdziwisz się do czego możesz ją użyć!

10 nietypowych sposobów na zastosowanie soli. Zdziwisz się do czego możesz ją użyć!
Monika
09.05.2021 13:58, aktualizacja: 09.05.2021 21:20

Sól kuchenna to chlorek sodu, który najczęściej używany jest w branży spożywczej jako przypawa. Jednak zastosowanie soli w życiu codziennym jest znacznie obszerniejsze. Dlatego postanowiliśmy zebrać 10 nietypowych sposobów wykorzystania tej substancji w domu.

#1 Sól usuwa przypalony tłuszcz z patelni

Imgur.com
Imgur.com

Wysyp szklankę soli na tłustą powierzchnię patelni. Następnie weź zwykłą ściereczkę kuchenną i przecieraj przypalone miejsca, aż będą czyste. Na koniec umyj patelnię tak, jak zwykle to robisz.

#2 Zastosowanie soli do mycia szklanych wazonów

Imgur.com
Imgur.com

Możesz łatwo usunąć przebarwienia ze szklanego wazonu za pomocą zwykłej soli. Zrób skoncentrowany roztwór soli z wodą i wlej go do środka. Następnie zatkaj dłonią i energicznie potrząsaj. Później już tylko umyj wazon ciepłą wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń.

#3 Sól jest pomocna przy czyszczeniu fug

Imgur.com
Imgur.com

Wymieszaj 1/2 szklanki soli z trzema litrami ciepłej wody i dodaj detergent. Umyj całą powierzchnię płytek za pomocą tego roztworu. Zwracaj jednak szczególną uwagę na fugi, ponieważ to miejsca, w których jest najwięcej brudu.

#4 Sól usuwa osad po kawie i herbacie

Imgur.com
Imgur.com

Wymieszaj 1 łyżkę soli i 1 łyżeczkę octu. Następnie, powstałą mieszankę umieść w zabrudzonej filiżance. Zostaw tak na kilka godzin, a później umyj jak zwykle.

#5 Zastosowanie soli do czyszczenia deski do krojenia

Imgur.com
Imgur.com

Po pierwsze posyp zabrudzoną deskę gruboziarnistą solą. Następnie weź połówkę cytryny i dokładnie przecieraj nią drewnianą powierzchnię. Odstaw deskę na ok. 10 minut, a później po prostu umyj ją w ciepłej wodzie.

#6 Wybielanie poszewek przy użyciu soli

Imgur.com
Imgur.com

Poszewki z czasem stają się żółte. Jednak jest prosty sposób, aby je wybielić. Wystarczy, że wymieszasz 1 łyżkę soli i 1/4 szklanki sody. Mieszankę wsyp do miski z wrzącą wodą, a następnie umieść w przygotowanym roztworze pożółkłe poszewki. Mocz je przez godzinę, a później wypierz jak zwykle.

#7 Kąpiel stóp z solą kuchenną

Freepik.com
Freepik.com

Aby zrobić taką kąpiel, potrzebujesz 2 szklanek soli kuchennej. Najpierw nalej trochę ciepłej wody do miski, a następnie dosyp soli. Trzymaj w niej stopy tak długo, aż woda ostygnie.

#8 Wykorzystanie soli do domowego peelingu

Imgur.com
Imgur.com

Jeśli chcesz zrobić naturalny peeling, potrzebujesz trochę soli morskiej i oliwy z oliwek (albo oleju migdałowego). Wymieszaj składniki w proporcjach 1:2, a następnie nakładaj na twarz i masuj, wykonując koliste ruchy. Pod koniec umyj twarz letnią wodą i nałóż swój ulubiony krem nawilżający.

#9 Sól eliminuje gorzki smak kawy

Imgur.com
Imgur.com

Eksperci zalecają dodawanie odrobiny soli do kawy. Bowiem jony sodu tłumią gorycz napoju i poprawiają jego smak.

#10 Sól zapobiega rozwojowi pleśni

Flickr.com
Flickr.com

Aby zabezpieczyć żółty ser przed rozwojem niepożądanej pleśni, zawiń go w ściereczkę nasączoną słoną wodą. W ten sposób zwiększysz trwałość sera przynajmniej o kilka dni.

Jeżeli znasz inne nietypowe zastosowania soli, napisz o tym w komentarzu
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także