9 mało znanych zastosowań węgla, które przydadzą się w domu i ogrodzie
Węgiel drzewny służy głównie jako opał, ale nie tylko. Można go używać na wiele sposobów, a jego właściwości sprawiają, że można go wykorzystywać w każdym ogrodzie, mieszkaniu, czy domu.
W domowych warunkach często używamy tabletek z węgla aktywowanego na zatrucie. Ale zwykły węgiel, czy węgiel drzewny, też ma ciekawe właściwości. Poznaj zastosowanie węgla drzewnego w domu i ogrodzie.
1. Eliminuje zapachy z kompostu
Węgiel drzewny, a nawet sam popiół z węgla drzewnego można stosować w kompoście, jeżeli zapach odpadków stanie się uciążliwy.
Wymieszaj wtedy odpadki na kompoście z węglem drzewnym, a pozbędziesz się nieprzyjemnego zapachu.
2. Eliminuje chwasty
Zmielony i rozsypany węgiel w rabatkach zapobiega rośnięciu chwastów i utrzymuje wilgoć dla roślin.
3. Wskazany dla roślin preferujących glebę zasadową
Rośliny doniczkowe lubiące glebę obojętną lub zasadową dobrze rosną, jeżeli na dnie doniczki wyłożymy warstwę węgla drzewnego. Zaleca się węgiel drzewny szczególnie storczykom.
Popiołem z węgla drzewnego można nawozić glebę w ogrodzie, ale preferowane jest to głównie na jesień. Węgiel drzewny czy popiół z niego wzbogaca glebę w fosfor i potas oraz inne cenne makro i mikroelementy oprócz azotu.
Jeżeli gleba jest zasadowa, wtedy nie należy już używać węgla drzewnego jako nawozu.
Kwiaty cięte lubiące zasadową wodę dłużej zachowują świeżość, gdy na dnie wazonu z wodą umieścimy węgiel aktywny.
4. Konserwuje narzędzia
Narzędzia ogrodnicze przetarte zwykłym węglem nie rdzewieją tak szybko. Jeśli nie chcesz ich mazać węglem, wystarczy, że umieścisz je w pojemniku z węglem.
1. Eliminuje pleśń
Pleśń w domu rozwija się w miejscach wilgotnych. Samo jej usunięcie nie daje efektów, jeżeli nie pozbędziemy się wilgoci.
Węgiel pochłania wilgoć. W końcu jest znany ze swoich właściwości absorbujących. Najlepiej w tym wypadku sprawdzi się węgiel aktywny w pastylkach, który bez problemu można kupić w każdej aptece.
Wystarczy najpierw oczyścić miejsce zaatakowane pleśnią sodą oczyszczoną i octem, a następnie zostawić w tym miejscu węgiel w dowolnym pojemniku czy miseczce.
allispossible.org.uk/flickr[/caption]
2. Oczyszcza wodę
Od dawna węgiel używany jest w filtrach do wody. Ma działanie absorbujące różne zanieczyszczenia.
Filtry z węglem są używane w wielu domach.
Węgiel aktywny usuwa lub zmniejsza stężenie w wodzie z kranu takich związków jak: pestycydy, herbicydy, chlor, benzen, radonu, rozpuszczalniki i inne chemikalia.
3. Konserwuje meble
Ciemne meble i podłogi możesz zabezpieczyć węglem w miejscach, gdzie pojawiły się jakieś rysy, plamki czy inne niedoskonałości. W tym przypadku już ze względu na potencjalne zabrudzenia najlepiej sprawdzi się węgiel aktywny w pastylkach.
4. Usuwa nieprzyjemne zapachy
Węgiel absorbuje nie tylko wilgoć, ale i nieprzyjemne zapachy.
Możesz go postawić wszędzie, gdzie pojawi się dziwny zapach, którego chcesz się pozbyć.
Może to być lodówka, kosz z brudną bielizną, czy kosz na śmieci.
Śmieci zasypane węglem nie będą brzydko pachnieć.
W przypadku ubrań w koszu lub szafie, umieść węgiel w jakimś płóciennym woreczku, żeby nie pobrudził ubrań, albo zdaj się na węgiel aktywny w pastylkach.
Zobacz również nasz artykuł:
5. Wybiela zęby
Węgiel pomimo czarnego koloru jest bardzo skutecznym środkiem wybielającym.
Wystarczy sproszkowanym węglem umyć zęby i wypłukać je. Najlepiej jednak kupić w aptece lub sklepie z wegańskimi rzeczami pastopodobny preparat oparty na węglu, albo pastę zawierającą węgiel.
Zobacz również nasz artykuł o węglu aktywowanym:
6. Rysuje
Rysowanie węglem może być propozycją na spędzenie wspólnie czasu z dziećmi w niejeden deszczowy dzień! I nawet jeżeli włożą do buzi paluszki od węgla, nic im nie będzie. Węgiel zażywamy przecież przy problemach żołądkowych i grypie jelitowej - absorbuje szkodliwe dla nas patogeny.