DIYTwój pies gryzie meble? Ten trik raz na zawsze go tego oduczy

Twój pies gryzie meble? Ten trik raz na zawsze go tego oduczy

Co zrobić, aby pies przestał gryźć, fot. Genialne.pl
Co zrobić, aby pies przestał gryźć, fot. Genialne.pl
08.03.2023 11:01

Zastanawiasz się, co zrobić, aby pies przestał gryźć to, czego nie powinien? Twój pupil nieustannie niszczy meble i przedmioty w całym domu? Znamy skuteczny sposób, dzięki któremu zapomnisz o tym raz na zawsze.

Skąd bierze się takie zachowanie u psa?

Gryzienie różnych przedmiotów to częsty problem nie tylko u szczeniaków. Dla nich jest to najlepszy sposób na poznawanie świata. Jednak - jeśli go tego w porę nie oduczymy - u dorosłego psa może to doprowadzić do niekontrolowanego gryzienia.

Co zrobić, aby psiak przestał gryźć różne rzeczy w domu? Po pierwsze należy sobie uświadomić, że w ten sposób zwraca na siebie uwagę, a przede wszystkim odreagowuje emocje. Wyładowuje je na przedmiotach, meblach, a nawet ludziach, podgryzając ich za nogawki czy po rękach. W takiej sytuacji trzeba natychmiast zacząć tresurę psa i oduczać go gryzienia, co tylko pozornie może wydawać się nie lada wyzwaniem.

Obraz

Dlaczego pies gryzie meble i inne przedmioty?

Jak wspomnieliśmy, obgryzanie mebli towarzyszy psom w każdym wieku i związane jest z ich emocjami. Uporczywe gryzienie pojawia się też u psiaków odczuwających lęk separacyjny. Zbyt wiele doświadczeń, z którymi nie potrafią sobie poradzić, doprowadza właśnie do takich niepohamowanych wyładowań. Przerażony pies, którym targa lęk separacyjny, może narobić dużych szkód - od zniszczonych mebli, przez drzwi, aż po pogryzione ściany.

Czasami niezbędna jest praca pod okiem behawiorysty. Możemy wtedy nauczyć psa, że będzie zostawał sam. Wychodząc na krótko - najpierw na 5, potem na 10-15 minut - w końcu oswoi się z tym, że właściciel regularnie go opuszcza. Każdy moment, kiedy grzecznie zostanie bez opieki, warto nagradzać smakołykiem.

Innym sposobem jest zostawianie ubrań właściciela w kojcu, aby pies mógł czuć jego obecność i uspokoić się dzięki temu.

Co zrobić, aby pies przestał gryźć meble? Spróbuj zabawy!

Absolutnie go za to nie karz. To na pewno nie wpłynie pozytywnie ani na jego posłuszeństwo, ani na waszą relację. W takim razie jak oduczyć psa gryzienia? Wykorzystaj sprytny trik, który odwróci jego uwagę od rąk, nogawek i innych przedmiotów.

Wykorzystaj do tego zabawę i szarpak, który naprawdę potrafi zdziałać cuda! Takie rozwiązanie nie tylko umacnia więź między właścicielem a psem, ale też staje się pretekstem do wspólnego spędzania czasu.

Obraz

Jak zrobić szarpak?

Przetestowaliśmy szarpak na naszych psach i rezultat mocno nas zaskoczył! To naprawdę świetna i wielozadaniowa zabawka, a do tego niezwykle prosta w wykonaniu.

Potrzebujesz: 

  • ostrych nożyczek
  • kawałka materiału, np. starego ręcznika, koszuli itp.
  • piłki (opcjonalnie)

Wykonanie:

Z materiału wytnij 4 paski. W zależności od tego, jakiej grubości zabawkę chcesz zrobić, powinny być szerokie albo wąskie. Możesz też użyć tkanin różnego rodzaju, które będą różniły się fakturą i kolorem - to dodatkowo urozmaici szarpak.

Obraz

Zawiąż końcówki pasków w mocny supeł i rozłóż je w sposób pokazany na zdjęciu.

Obraz

Przełóż górny pasek na dół, a dolny do góry, tworząc swego rodzaju dwie półpętle:

Obraz

Teraz przełóż przez nie pozostałe dwa boczne paski. Jak na zdjęciu - stworzysz kwadrat, który następnie należy mocno ścisnąć, pociągając równocześnie za wszystkie paski.

Obraz

Następnie znów przepleć je tak, jak za pierwszym razem - rób tak aż do skończenia materiału. Nim się obejrzysz, powstanie taki genialny szarpak!

Obraz

Pies będzie zachwycony taką formą zabawy, która oduczy go wyładowywania emocji na meblach.

Obraz

Powodzenia!

Poznaj też inne genialne triki dla właścicieli psów:

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także