PoradyLajfhaki5 prostych kroków, które zahamują zatrzymanie wody w organizmie

5 prostych kroków, które zahamują zatrzymanie wody w organizmie

Opuchnięte nogi oraz stopy czy sztywne stawy to nieprzyjemne objawy zatrzymania wody w organizmie. Istnieją aż 3 rodzaje zatrzymania płynów, a pierwszy z nich czyli retencja płynów medycznych, jest spowodowana poważnymi schorzeniami tj. choroby serca czy tarczycy oraz zapalenia stawów. Kolejne 2 typy związane są z trybem życia czy cyklami menstruacyjnymi.

wikipedia.org
wikipedia.org
Katarzyna

28.10.2019 09:00

Zatrzymywanie płynów medycznych musi poddane leczeniu, jednak jeśli uważasz się za osobę zdrową, to sprawdź poniższe wskazówki i postaraj się kierować nimi każdego dnia. Pomogą one zapobiec dolegliwościom związanych z zatrzymaniem wody w organizmie.

Główne powody zatrzymania wody w organizmie:

Obraz

Z powodu zatrzymywania wody w organizmie możemy czuć się ociężali, a przez to być mniej aktywni. Kolejnymi objawami mogą być wgniecenia w skórze, wahania wagi, wzdęcia, opuchnięcia (zwłaszcza okolic brzucha, twarzy, nóg i kostek) oraz sztywnienie stawów.

#1 Eliminuj stes

instagram.com/daniinchina
instagram.com/daniinchina

Stres jest reakcją naszego ciała na niebezpieczną lub denerwującą sytuację. W ramach tej reakcji, nadnercza uwalniają kortyzol (znany również jako hormon stresu). Wyniki wielu badań wykazały, że kortyzol zwiększa retencję płynów. Jeśli chcesz zapomnieć o obrzękach i sztywnych stawach, warto pamiętać o regularnych ćwiczeniach technik oddechowych, podnoszeniu nóg oraz ćwiczeniach, które pomogą Ci się zrelaksować jak np. joga.

#2 Ćwicz

instagram.com/stephclairesmith
instagram.com/stephclairesmith

Pracujesz w trybie siedzącym? Pewnie zauważyłeś lub zauważyłaś, że Twoje nogi oraz kostki są spuchnięte. Zbyt długie utrzymywanie jednej pozycji może powodować zatrzymanie wody w organizmie i pojawienie się objawów z tym związanych. Aby tego uniknąć, wprowadź do swojego codziennego życia regularne treningi - może to być siłownia, basen lub bieganie.

#3 Zmień nawyki żywieniowe

Obraz

Spożywanie potraw bogatych w białko, witaminę B6, potas i magnez także może pomóc w zmniejszeniu ilości zatrzymanej wody. Produkty na które warto zwrócić uwagę to m.in: jaja, makrela, karczochy, buraki, seler, awokado, ananas, morele, figi, szparagi oraz gorzka czekolada. Lepiej jest unikać pokarmów o wysokiej zawartości soli, tj. twarożek, błyskawiczne płatki owsiane, napoje energetyczne, ciasteczka lub owoce w puszkach.

#4 Korzystaj z sauny

instagram.com/sabonia_z
instagram.com/sabonia_z

Sauna to nie tylko dobry sposób na odpoczynek, to także kolejny sposób na zmniejszenie ilości zatrzymanej wody w organizmie. Według artykułu opublikowanego przez Harvard Medical School, pocenie się niemal natychmiast pomaga w zmniejszeniu obrzęków.

#5 Wysypiaj się

Brak snu negatywnie wpływa na nasze zdrowie i może powodować poważne schorzenia, takie jak otyłość, choroby serca, wysokie ciśnienie krwi czy cukrzycę. Naukowcy potwierdzają, że za krótki sen może wpływać na nerki, które regulują równowagę wodną. Większość ludzi musi spać około 8 godzin, aby móc prawidłowo funkcjonować, ale niektórzy z nas potrzebują więcej lub mniej czasu. Pamiętaj, że jeśli budzisz się zmęczony i ciągle szukasz okazji do drzemki, prawdopodobnie będziesz potrzebować więcej snu w nocy.

Zatrzymanie wody w organizmie możesz łatwo pokonać, dzięki znajomości tych 5 kroków! Znasz inne sposoby na radzenie sobie z tym problemem? Koniecznie daj nam znać!